Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Postępy w budowie SKM w styczniu 2022 r.

SKM Szczecin

Mogą ruszać z budową. Umowa na otoczenie przystanku Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej na Pogodnie podpisana

2022-12-21 9:56

To nie budowa przystanku SKM - jak często błędnie informują niektóre lokalne media, lecz jego otoczenia realizowanego przez samorząd. Miasto podpisało umowę z wykonawcą prac w rejonie przystanku Szczecin Pogodno, w ramach których powstanie m.in. chodniki prowadzące do przyszłych peronów, miejsca postojowe czy stojaki rowerowe. Na finał kolejowej części inwestycji przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Dłużej niż pierwotnie planowano.

Miasto podpisało umowę z wybraną w przetargu firmą ELBUD Szczecin Sp. z o.o., która będzie miała 360 dni na zrealizowanie zadania. Koszt prac ma wynieść blisko 3 miliony złotych.

- Przedmiot zamówienia obejmuje „wykonanie infrastruktury Przystanku Szczecin Pogodno, rozbudowę i przebudowę ulicy Adama Mickiewicza oraz ulicy Kazimierza Twardowskiego wraz z infrastrukturą techniczną w ramach Budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351”, w formule zaprojektuj i wybuduj - tłumaczy Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - W zakres prac projektowych wchodzi weryfikacja i aktualizacja dokumentacji projektowej wszystkich branż wraz z uzupełnieniem ww. dokumentacji o brakujące decyzje, dokumenty, opinie i uzgodnienia.

Prace budowlane obejmą m.in. rozbiórkę istniejących obiektów budowlanych, rozbudowę wiaduktu, budowę zjazdu prowadzącego do południowego wejścia na peron, budowę chodników, przebudowę sieci, a także budowę elementów małej architektury i zagospodarowanie zieleni.

Na przebudowę samego przystanku Szczecin Pogodno, gdzie m.in. zachowana ma zostać charakterystyczna żelbetowa wiata, a także na zakończenie kolejowej części inwestycji jeszcze długo poczekamy. Linia kolejowa nr 406 do Polic zostanie zmodernizowana najpóźniej ze wszystkich wchodzących w skład SKM. Według ostatnich zapowiedzi ma to nastąpić dopiero pod koniec 2025 roku. Wcześniej, bo w 2023 roku zakończą się prace na trasach SKM w kierunku Gryfina, Goleniowa i Stargardu.

Na szczęście w samorządowej części inwestycji widać zdecydowanie większe postępy. W wielu miejscach infrastruktura jest już gotowa lub prace dobiegają końca. Tak jest m.in. w Podjuchach, na Pomorzanach, Łęknie, Niemierzynie czy w Zdunowie, a także w Gryfinie czy przy Goleniowskim Parku Przemysłowym. Prace toczą się w rejonie innych przystanków, m.in. przy Cmentarzu Centralnym.

Sonda
Czy wierzysz w to, że SKM powstanie w Szczecinie?
Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Postępy nie napawają optymizmem
Nasi Partnerzy polecają