Mocne słowa ratownika medycznego o turystach! Nie myślą...

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Mocne słowa ratownika medycznego o turystach! "Nie myślą..."

Mocne słowa ratownika medycznego o turystach! "Nie myślą..."

2022-06-12 14:34

Lada moment rozpoczną się wakacje, a to oczywiście czas wzmożonych wyjazdów m.in. nad morze. Ratownik medyczny Tomasz Kubiak powiedział o beztrosce turystów. To naprawdę mocne słowa, które warto wziąć sobie do serca!

W okresie letnim ratownicy medyczni mają ręce pełne roboty. Nic dziwnego. To okres, kiedy wiele osób podróżuje i beztrosko odpoczywa. Ratownik medyczny Tomasz Kubiak, który w sezonie letnim pracuje w zespole ratownictwa medycznego w Międzyzdrojach przyznał, że "praca w zespole ratownictwa medycznego nad morzem to przede wszystkim wiele niespodzianek medycznych i - można powiedzieć - życiowych, z którymi spotykamy się u osób przyjeżdżających na nasze wybrzeże z całej Polski, a także z Europy, a które na wakacjach nie myślą o stanach zagrożenia życia, o możliwości zachorowania".

Ratownik powiedział wprost, że "turyści wypoczywający nad morzem nie myślą o stanach zagrożenia życia, o możliwości zachorowania" - Nie wiedzą też, gdzie mogą znaleźć pomoc medyczną - opowiadał PAP i dodał, że w sezonie letnim karetki bardzo często wyjeżdżają do bezpodstawnych wezwań.

Źle zaplanowane wyjazdy z dziećmi

Kubiak zaznaczył, że "przerażający" dla medyków jest przede wszystkim brak przygotowania do wyjazdu z dziećmi. - Kiedyś normą było zabieranie książeczki zdrowia z wypisanymi chorobami, zapasu podstawowych leków, dziś sytuacja jest tragiczna – większość osób nie zabiera ze sobą ani potrzebnych medykamentów, ani dokumentacji. To dla nas dodatkowe obciążenie – powiedział Kubiak. Ratownik dodał, że on i jego koledzy często spotykają się ze zdziwieniem turystów, którzy nie zdają sobie sprawy, że w kurortach nie ma szpitali – najbliższe oddalone są często o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. - Najbliższy dla miejscowości nadmorskich w Zachodniopomorskiem urazowy szpital dziecięcy znajduje się w Szczecinie – w Zdrojach i przy ul. Unii Lubelskiej. To odległość ponad 100 km – wyjaśnił ratownik.

Bezpodstawne wezwanie pogotowia

Ratownik przyznał, że wzywający karetkę często nie wiedzą, jaka jest funkcja zespołów ratownictwa medycznego i nie zdają sobie sprawy, że w wielu sytuacjach pomoc mogliby znaleźć w przychodniach czy punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wskazał, że bardzo niewiele osób zna też numer 800 190 590 - Telefonicznej Informacji Pacjenta, dzięki której można dowiedzieć się m.in. gdzie znajduje się najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki lekarskiej czy SOR. - Okres wakacyjny nad morzem to dla nas, ratowników, bardzo specyficzny czas ciężkiej pracy. Zdarzają się tu przecież wyjazdy do tragicznych zdarzeń – podtopień, utonięć. Morze jest nieobliczalne, a wypoczywający nad nim nadal bardzo często przeceniają swoje umiejętności pływackie – mówił Kubiak. Podkreślił, że bardzo ważna jest współpraca medyków z ratownikami wodnymi – "to oni jako pierwsi udzielają pomocy, są tym pierwszym ogniwem". Zaznaczył też, że turyści także coraz chętniej angażują się w pomoc. - Z drugiej strony, dość często zdarzają się w wezwaniach hasła typu "leży na plaży" w odniesieniu do osób, które na przykład zasnęły – czasem po spożyciu alkoholu. Wzywający nie podejdzie, nie obudzi takiej osoby, a to by wystarczyło, zwykle nie trzeba wzywać karetki – mówił ratownik.

Jak ocenił, ok. 70 proc. wezwań to wyjazdy bezpodstawne, wynikające z niewiedzy o możliwości uzyskania pomocy. - Zdarzają się na przykład wezwania do biegunki – ktoś źle się poczuje o godz. 4 nad ranem i wzywa karetkę. A przecież sama biegunka, jeśli nie dochodzi do odwodnienia organizmu, nie jest w pierwszej fazie niebezpieczna. W takim przypadku wystarczy poczekać do otwarcia pierwszej apteki albo przychodni – powiedział Kubiak.

W Zachodniopomorskiem dodatkowa karetka na sezon wakacyjny działa od 1 czerwca w Świnoujściu. Kolejne – w Międzyzdrojach, Pobierowie, Dziwnowie, Darłowie, Ustroniu Morskim i Mielenku zaczną działać 24 czerwca.

Sonda
Czy ufasz polskiej służbie zdrowia?
Szokujące zeznania ratowników w sądzie: "To był najgorszy dyżur mojego życia!". Ciąg dalszy procesu lekarza Jerzego M.
Nasi Partnerzy polecają