Wycofanie leku Lakcid

i

Autor: Jarmoluk / CC0 / pixabay.com Wycofanie leku Lakcid

Masz Lakcid w swojej apteczce? Lek został wycofany, także w Zachodniopomorskiem!

2017-09-28 17:28

Probiotyk o nazwie Lakcid został wycofany z obrotu na terenie kraju, także w województwie zachodniopomorskim. O wycofaniu partii leku poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.  

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego została opublikowana informacja o wycofaniu leku Lakcid z partii oznaczonej numerem 019616 i dacie ważności marzec 2018. Dokładniej chodzi o proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, m.in. 2 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus.

Jako powód wycofania leku podano wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Przeczytaj również: Przestępcy seksualni w Zachodniopomorskiem. Sprawdź czy w Twoim sąsiedztwie mieszka pedofil!

W sprawie wycofania leku z aptecznych półek stanowisko zabrał producent leku i informuje następująco:

  • Stwierdzone odchylenie leku dotyczy wyłącznie jednej serii nr 019616 w stosunku do zadeklarowanej minimalnej liczby 2 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus nie wpływa na bezpieczeństwo leku
  • Lek został wytworzony w październiku 2016 roku, BIOMED-LUBLIN wytwarza ok. 300 serii rocznie tego produktu leczniczego
  • W stosunku do pozostałych serii leku nie stwierdzono żadnych odchyleń
  • BIOMED-LUBLIN prowadzi działania mające na celu ustalenie czynników, które mogły wpłynąć na odchylenie, w tym również niezależnych od producenta, jak np. niewłaściwy transport i przechowywanie
  • BIOMED-LUBLIN realizuje procedurę wycofania serii leku do czasu ustalenia szczegółów sprawy, zgodnie z prawem farmaceutycznym"

Co zrobić z niebezpiecznym lekiem?

Najprościej - pozbyć się go. Jednak nie wolno wyrzucać go do kosza na śmieci, tylko należy wrzucić do specjalnego pojemnika na zużyte leki. Takie pojemniki można znaleźć m.in. w aptekach.

Lakcid to probiotyk, który stosowany jest w czasie i po antybiotykoterapii. Lakcid jest jedynym z niewielu probiotyków dostępnych na polskim rynku, który przechodzi rutynowe kontrole jakości przez niezależne ośrodki badawcze pozwalające wykrywać odchylenia podobne do opisanego powyżej.

Przeczytaj również: Złe wiadomości dla pasażerów. Ryanair odwołuje kolejne loty ze Szczecina