"W pościeli wysuszonej na świeżym powietrzu zdecydowanie lepiej się śpi"
Zdaniem zdecydowanej większości, w pościeli wysuszonej na świeżym powietrzu zdecydowanie lepiej się śpi, a ubrania wydają się bardziej miękkie, przyjemne w dotyku i pachnące świeżością. Dlatego niemal każdy, kto posiada ogródek, taras lub balkon, w letnich miesiącach suszy pranie właśnie w tych miejscach. Najbardziej popularnym miejscem jest właśnie balkon, gdyż w dużych miastach, gdzie przestrzeń do mieszkania jest zdecydowanie mniejsza, pozostaje tylko takie rozwiązanie.
W zasadzie nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby kwestię suszenia prania na balkonach, tarasach lub loggiach i zabraniały tej czynności. Czasem może się zdarzyć, że niektóre wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe decydują się na umieszczenie w swoich regulaminach specjalnych zapisów dotyczących właśnie suszenia prania, zakazując robienia tego w widocznych miejscach, by zachować estetykę i unikać sąsiedzkich konfliktów. Nie wszystkim może bowiem odpowiadać widok suszących się ubrań na sznurku. Jednak gdy używamy małej składanej suszarki ukrytej za balustradą, nie powinno to być dla nikogo większym problemem.
Kiedy można dostać mandat za suszenie prania na balkonie?
Są jednak sytuacje, gdy suszenie prania na balkonie może być przyczyną poważnych kłopotów. Są to jednak przypadki, gdy nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie suszących się rzeczy. Gdy są one zbyt mokre, ociekająca woda może zalać balkon lub mieszkanie na niższym piętrze lub powodować zacieki na elewacji budynku. W przypadku, gdy będzie to skutkować szkodami materialnymi, sprawca może zostać obciążony kosztami ich naprawy.
Gdy susząc pranie na balkonie, będziemy notorycznie zalewać balkony na niższych kondygnacjach, może również zainterweniować straż miejska i ukarać nas mandatem z powodu naruszenia art. 75 kodeksu wykroczeń "Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany". Jeżeli zostanie udowodnione, że ta czynność była wynikiem złośliwego działania, konsekwencje mogą być jeszcze bardziej dotkliwe - z karą grzywny lub ograniczenia wolności włącznie.