Dawna szkoła żydowska przy al. Wyzwolenia

i

Autor: Google Street View

Ma działać jak kilkaset drzew. Ekomural powstanie przy jednym z najbardziej zakorkowanych rond w Szczecinie

2021-05-18 7:43

Ma wyglądać jak wiele innych murali w mieście, jednak będzie pełnił nie tylko funkcję estetyczną. Mural, który powstanie na szczytowej ścianie zabytkowego budynku przy Rondzie Giedroycia, w którym kiedyś mieściła się szkoła żydowska, ma usuwać zanieczyszczenia z powietrza. Jak zapowiadają jego inicjatorzy - ma działać jak kilkaset drzew.

Mural powstanie dzięki zastosowaniu specjalnych farb fotokatalitycznych, które działają jak filtr i pochłaniają spaliny i zanieczyszczenia z powietrza. Jego autorem będzie Jakub "Biko" Bitka, artysta streetartowy, absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Ekologia to dla niektórych tylko abstrakcyjne hasło. Jakby slogan reklamowy czy napis na opakowaniu, bez konkretnej, głębszej treści. Ale nie dla Pomorza Zachodniego - zapewnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Dlatego nowe malowanie elewacji gmachu przy rondzie Giedroycia będzie promowało ochronę środowiska i jednocześnie pozytywnie działało na środowisko - za pomocą specjalnej farby, pochłaniającej zanieczyszczenia.

Zobacz też: Kiedy przejedziemy przez węzeł Granitowa? Prezydent Szczecina podał termin!

Rondo Giedroycia to jedno z najbardziej zakorkowanych rond w Szczecinie. Dochodzi do niego pięć ulic o dużym natężeniu ruchu, co sprawia, że korki tworzą się tutaj nie tylko w godzinach szczytu. Duża liczba samochodów to również duże zanieczyszczenie powietrza.

Farby użyte do stworzenia muralu zawierają nanokryształy dwutlenku tytanu, które przyspieszają rozkład szkodliwych substancji. Mają wychwytywać zarówno gazy, jak i bakterie, wirusy, grzyby, a nawet nieprzyjemne zapachy. Jeden metr kwadratowy pomalowanej powierzchni działa jak jedno drzewo, co przy 200-metrowym muralu ma dać efekt średniej wielkości. Czy mural zrekompensuje więc straty spowodowane niedawną likwidacją znajdujących się zaledwie kilkaset metrów nieopodal terenów zielonych przy ul. Janosika, gdzie w miejscu dawnego szpitala pulmonologicznego i przylegającego do niego parku powstaje osiedle mieszkaniowe? Przypomnijmy, na początku 2020 roku w tym miejscu wycięto kilkaset drzew na powierzchni 1,3 hektara.

Czytaj więcej: Wycięli CAŁY PARK w centrum Szczecina. Obrońcy zieleni: "To APOKALIPSA!" [ZDJĘCIA]

Prace nad muralem rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. jego koszt to 43 tysiące złotych.

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu