Śluza do walki z koronawirusem

i

Autor: Domin

Ma chronić przed koronawirusem! Szczecińscy naukowcy stworzyli specjalną śluzę [ZDJĘCIA]

Skanuje twarz, mierzy temperaturę i wydmuchuje mgiełkę płynu do dezynfekcji prosto na dłonie i ubranie. Urządzenie samo podejmuje decyzję o wpuszczeniu osoby testowanej na teren obiektu użyteczności publicznej. Szczecińscy badacze z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego stworzyli specjalną, w pełni zautomatyzowaną śluzę, która ma chronić przed koronawirusem.

Prace nad konceptem pn. „System zautomatyzowanej kontroli dostępu do obiektów użyteczności publicznej przeznaczony do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu SARS-CoV-2” trwały trzy miesiące. Jego celem było opracowanie zintegrowanego systemu mechatronicznego służącego do kontroli wejścia do obiektów użyteczności publicznej. Kierownikiem projektu i autorem wynalazku jest dr inż. Paweł Herbin.

- W ramach przyznanego grantu wykonałem prototyp zautomatyzowanej śluzy ograniczającej dostęp do obiektu użyteczności publicznej dla osób, u których występuje jeden z symptomów COVID-19 (podwyższona temperatura) – tłumaczy dr inż. Paweł Herbin.

Śluza wykonana przez szczecińskich inżynierów w składzie: Paweł Herbin, Mirosław Pajor, Piotr Miądlicki, Paweł Dunaj, Marek Grudziński, Łukasz Marchewka, Bartłomiej Szymczak ma wbudowany układ pomiaru temperatury wraz z systemem rozpoznawania osób o podwyższonej temperaturze, dezynfekuje dłonie i odzież.

- Urządzenie jest tak zaprogramowane, że samo podejmuje decyzję o wpuszczeniu na teren obiektu osoby testowanej – dodaje Paweł Herbin.

Dodatkowo ważnym aspektem proponowanego systemu jest możliwość zbierania materiałów w formie zdjęć wraz z opisem wysokości temperatury oraz datą wejścia na teren kontrolowanego obiektu. System może być także wyposażony w czytnik kart RFID.

Do końca czerwca zachodniopomorskie uczelnie mogły ubiegać się o granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego docenił jedenaście innowacyjnych projektów, które opracowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Granty realizowane były w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

W centrum Szczecina ruszył Targ Świąteczny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany