Mural upamiętniający Floriana Krygiera przy al. Wojska Polskiego

i

Autor: Google Street View Mural upamiętniający Floriana Krygiera przy al. Wojska Polskiego

Legendarny trener Pogoni Szczecin będzie miał swój pomnik. Kiedy powstanie?

2022-03-10 10:36

Florian Krygier to człowiek, którego zna każdy kibic Pogoni Szczecin. Był jednym z założycieli i wieloletnim trenerem szczecińskiego klubu. W głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski, mieszkańcy zdecydowali, że legendarny trener Pogoni będzie miał w Szczecinie swój pomnik. Projekt zaczyna nabierać realnych kształtów.

Właśnie wystartował konkurs realizacyjny w związku z powstaniem pomnika upamiętniającego postać legendy szczecińskiej piłki nożnej. Decyzję o budowie monumentu podjęli sami mieszkańcy, którzy oddali ponad 11,5 tys. głosów w ósmej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Miejsce, w którym powstanie instalacja, nie jest przypadkowe. Będzie to Stadion Miejski, który od 18 lat nosi imię Floriana Krygiera.

- O dopuszczenie do udziału w konkursie mogą ubiegać się uczestnicy, którzy posiadają wymagane zdolności techniczne lub zawodowe tj. dysponują co najmniej jedną osobą mającą doświadczenie, polegające na wykonaniu w przeciągu 5 lat przed ogłoszeniem konkursu (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie) na podstawie własnego projektu co najmniej jednej zakończonej realizacji pomnika, rzeźby, instalacji artystycznej lub podobnej formy w przestrzeni publicznej - informuje Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu. - Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 11 kwietnia 2022 r.

Wyboru zwycięskiego projektu dokona sąd konkursowy, mający w swoim składzie przedstawicieli Akademii Sztuki, Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Urzędu Miasta Szczecin oraz Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Szczeciński.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, zwycięzcę konkursu powinniśmy poznać pod koniec września. Kolejnym etapem będzie budowa pomnika.

Czytaj też: Stadion w Szczecinie na ostatniej prostej. Budowa dobiega końca [ZDJĘCIA]

Kim był Florian Krygier?

Florian Krygier był prawdziwym "ojcem" Pogoni Szczecin. Od sierpnia 1954 do stycznia 1956 był kierownikiem sekcji piłkarskiej Koła Sportowego „Kolejarz”, gdzie pełnił też rolę trenera I drużyny juniorów. Z "Kolejarza" wywodzi się częściowo klub sportowy Pogoń Szczecin. 1 czerwca 1956 został trenerem seniorów Pogoni. Z klubem związał się na całe życie. Wychował wiele pokoleń szczecińskich piłkarzy. Zmarł 31 marca 2006 roku.

Od 2004 jego imię nosi stadion przy ul. Twardowskiego, w marcu 2015 roku imieniem Floriana Krygiera nazwano również ul. Autostrada Poznańska.

Czytaj też: Przed wojną Niemcy mieli wielkie plany na to miejsce. Wkrótce do krateru wjadą buldożery! Co zbudują na szczecińskim Pogodnie?

Co wiesz o Pogoni Szczecin?

Pytanie 1 z 10
Początki klubu sięgają roku...
Tutaj miał powstać ogromny stadion dla Hitlerjugend. Co dalej z kraterem na szczecińskim Pogodnie?