Krzysztof Jarzyna ze Szczecina stanie na Łasztowni. Wiemy jak będzie wyglądał! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-11-30 14:01

Niezapomniany "szef wszystkich szefów", czyli Krzysztof Jarzyna ze Szczecina będzie miał swój pomnik w Szczecinie. Instalacja przedstawiająca kultowego bohatera filmu "Poranek kojota" stanie na Łasztowni. W poniedziałek poznaliśmy wyniki konkursu na projekt rzeźby.

Pomnik kultowej postaci z filmu "Poranek kojota" ma powstać na terenie Łasztowni, nieopodal Starej Rzeźni, portu jachtowego i charakterystycznego napisu "Szczecin". Do udziału w konkursie dopuszczonych zostało 7 uczestników, do urzędu trafiło 5 prac. Dziś już wiemy czym będzie się wyróżniał i jak będzie wyglądał "szef wszystkich szefów". W poniedziałek, punktualnie o godz. 11:00 na platformie ZOOM odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na projekt instalacji artystycznej upamiętniającej postać "Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – Szefa Wszystkich Szefów", ikony popkultury na terenie Łasztowni w Szczecinie.

- Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu – mówi Jarosław Bondar, architekt miasta. – Każda z prac spełniała warunki konkursu i reprezentowała wysoki poziom, a do tego wymagała od ich autorów ogromnego nakładu pracy, co bardzo doceniamy.

Tak będzie wyglądał pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina

Autorkami zwycięskiej pracy są Ewa Bone i Ewa Kozubal.

„Wybrany projekt ma znamiona instalacji rzeźbiarskiej, a nie ujęcia pomnikowego jako takiego. W rozumieniu większości komisji ujęcie pomnikowe jest upamiętnieniem dla osób tudzież zdarzeń wybitnych, Krzysztof Jarzyna jest postacią fikcyjną i jako taka powinna być upamiętniona innymi środkami wyrazu niż bohaterowie historyczni, czy osobowości wybitne - czytamy w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego. Założenia projektu w warstwie rzeźbiarskiej pozostawiają daleko idącą interpretację postaci fikcyjnej jako fenomenu kulturowego. Figura przedstawiona w formie połowy skorupy z zarysem głowy i nieodzownymi okularami wyraźnie wskazują na Krzysztofa Jarzynę, pozostawiając resztę postaci w domyśle, czyli sferze fikcji, bez bezpośredniego udziału portretu aktora Edwarda Linde-Lubaszenko, a w sposób pośredni wyrażająca cechy nadane postaci filmowej przez wyśmienitego aktora. Dodatkowo dwustronność rzeźby jest bardzo sugestywna i daje się odczytać jako obecność osoby odróżniającej się od reszty społeczeństwa samym swoim nienachalnym bytem - a co ważne nie przyjmując, przy tym postawy superbohatera.”

Do udziału w konkursie dopuszczonych zostało 7 uczestników, do urzędu trafiło 5 prac.

- Musze przyznać, że obrady sądu były burzliwe, ale doszliśmy do konsensusu - mówi Artur Malewski, przewodniczący sądu konkursowego, przedstawiciel Akademii Sztuki w Szczecinie.

Skład Sądu konkursowego:

dr Artur Malewski (Przewodniczący Sądu konkursowego) – Akademia Sztuki w Szczecinie, dr inż. arch. Jarosław Bondar (Zastępca Przewodniczącego Sądu konkursowego) – Architekt Miasta Szczecin, Urząd Miasta Szczecin, dr Dorota Tołłoczko - Femerling (Sędzia Referent) - Akademia Sztuki w Szczecinie oraz członkowie Sądu konkursowego: dr inż. arch. Leszek Świątek - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, dr hab. Monika Szpener - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, prof. zw. Ryszard Wilk – Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Szczecin.

Rozstrzygnięcie konkursu:

I NAGRODA – 8 000,00 zł brutto oraz zaproszenie do udziału i negocjacji w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki, polegające na wykonaniu instalacji lub rzeźby na podstawie zwycięskiej pracy konkursowej, zgodnie § 6 Regulaminu

  • Liczba uzyskanych punktów: 530
  • Autor pracy: Ewa Bone, Ewa Kozuba

II NAGRODA – 6 000,00 zł brutto – praca nr 5

  • Liczba uzyskanych punktów: 513
  • Autor pracy: Jacek Kiciński

III NAGRODA – 4 000,00 zł brutto – praca nr 4

  • Liczba uzyskanych punktów: 414
  • Autor pracy: Elżbieta Sawicka

Instalacja przedstawiająca legendarnego "szefa wszystkich szefów", postaci, w którą wcielił się Edward Linde-Lubaszenko, to pomysł, o którego realizacji zdecydowali mieszkańcy w powszechnym głosowaniu na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W swojej kategorii (zadania dzielnicowe małe Śródmieście) zdobył 1020 głosów.