Koronawirus. Nowe limity wiernych na nabożeństwach. Ile osób wejdzie do kościołów w Szczecinie?

2020-04-20 7:14 ei
Katedra św. Jakuba
Autor: Grzegorz Kluczyński Katedra św. Jakuba jest drugą pod względem wysokości świątynią w Polsce. Jej wysokość z iglicą to 110 metrów.

W związku z epidemią koronawirusa średnio raz na kilka dni wprowadzane są nowe zasady funkcjonowania w życiu codziennym. Od poniedziałku, 20 kwietnia część obostrzeń zostało złagodzonych lub zupełnie zniesionych. Zmiany dotyczą również ilości osób uczestniczących w nabożeństwach. Do niedzieli był to limit pięciu osób, nie licząc sprawujących posługę. Teraz jest inaczej. Do kościołów może wejść więcej osób.

Wśród obostrzeń złagodzonych przez rząd, obok ponownej możliwości wejścia do parków i lasów, znalazł się także punkt dotyczący liczby osób w świątyniach. Od 20 kwietnia w nabożeństwach może uczestniczyć więcej wiernych, o co zabiegał przewodniczący KEP, arcybiskup Stanisław Gądecki, który proponował, by był to limit jednej osoby na 9 metrów kwadratowych.

Mniejsze obostrzenia w kościołach

Decyzją rządu limit pięciu osób podczas nabożeństwa został złagodzony. Nie będzie to jednak jedna osoba na 9 metrów, lecz jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, czyli zdecydowanie więcej niż dotychczas, jednak dużo mniej niż miało to miejsce przed wybuchem epidemii koronawirusa.

Ile osób wejdzie do bazyliki archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie?

Bazylika archikatedralna św. Jakuba jest największym i najstarszym kościołem w Szczecinie. Jej powierzchnia to ponad 2000 metrów kwadratowych. Od poniedziałku w nabożeństwach odprawianych w szczecińskiej katedrze może wziąć jednocześnie udział 140 osób.

Czytaj też: Jak robić zakupy podczas epidemii koronawirusa?

Ile osób wejdzie do kościołów w Szczecinie?

Podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich, w większości parafii przekazano szczegółowe dane dotyczące liczby wiernych podczas mszy i nabożeństw. Przygotowaliśmy informacje dotyczące kilku kościołów w Szczecinie.

  • Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa (pl. Zwycięstwa) 60 osób
  • Kościół św. Jana Ewangelisty (św. Ducha) - 60 osób
  • Kościół św. Andrzeja Boboli (Pocztowa) - 30 osób
  • Kościół św. Rodziny (Kr. Korony Polskiej) - 55 osób
  • Kościół św. Dominika (pl. Ofiar Katynia) - 40 osób
  • Kościół św. Stanisława Kostki (pl. Matki Teresy z Kalkuty) - 41 osób
  • Kościół św. Ottona (Zawadzkiego) - 100 osób
  • Kościół Bożego Ciała (Staszica) - 70 osób
  • Kościół Miłosierdzia Bożego (Przyjaciół Żołnierza) - 60 osób
Super Raport 16 IV (goście: Hołownia, Scheuring-Wielgus)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE