Kolejne podejście do remontu zabytkowego mostku. Trzech chętnych i prawie mieszczą się w budżecie

2019-09-11 9:47 gk
Mostek nad Rusałką
Autor: Grzegorz Kluczyński

Jest szansa, że charakterystyczny zabytkowy mostek nad Rusałką zostanie uratowany. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Wszystkie oferty są nieco droższe niż miasto planuje wydać na inwestycję.

Na remont ponad 100-letniego mostku miasto przeznaczyło niewiele ponad 3 miliony złotych. Najtańsza oferta przekracza zakładany budżet o niecałe 100 tysięcy złotych, najdroższa - o ponad pół miliona. Obecnie trwa analizowanie ofert.

Zabytkowy mostek nad Rusałką ma zostać poddany kompleksowej renowacji. Prace obejmą wszystkie elementy tego obiektu. Zgodnie z dokumentacją budowlaną wyłoniony wykonawca będzie musiał przeprowadzić m.in. remont fundamentów i przyczółków, sklepienia mostu, przegubów sklepienia, słupów konstrukcyjnych, płyty pomostu, wreszcie gzymsów, nawierzchni i balustrad. Termin zakończenia prac to połowa września 2020 r., a przekazanie terenu budowy nastąpi w lutym przyszłego roku.

Co z kłódkami zakochanych?

W trakcie renowacji balustrad konieczne będzie usunięcie z nich kłódek, wieszanych tam przez zakochane pary. Jak zapewniają przedstawiciele magistratu, nic im nie grozi: wszystkie zostaną zabezpieczone i przechowane do czasu przygotowania dla nich nowego miejsca. Obecnie opracowywana jest koncepcja instalacji, na której będą mogły być umieszczone zarówno stare, jak i zupełnie nowe kłódki.

Mostek Japoński nad jeziorem Rusałka to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Parku Kasprowicza. Powstał w 1898 roku. Wcześniej znajdował się przy nim charakterystyczny drewniany pawilon, który został rozebrany w połowie XX wieku.