Budowa SKM - stacja Szczecin Pomorzany

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Na budowie SKM od wielu miesięcy niewiele się dzieje

Kolej się ociąga, miasto działa. Ta firma przebuduje otoczenie dwóch przystanków SKM Szczecin

2021-10-28 12:54

Pomimo, iż na "kolejowej" części tej ważnej inwestycji dzieje się bardzo niewiele, samorządy realizują kolejne zadania związane z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Rozstrzygnięte zostały dwa kolejne przetargi na budowę infrastruktury wokół przyszłych przystanków SKM.

Chodzi o okolice przystanków Pomorzany przy ul. Mieszka I i Niemierzyn przy ul. Arkońskiej. Miasto rozstrzygnęło przetargi związane z tymi zadaniami.

W przetargu, na wykonanie infrastruktury miejskiej części przystanku SKM Szczecin Pomorzany, najlepszą okazała się oferta firmy KRISTONE Krystian Suda, która wyceniła swoją pracę na ponad 1,2 mln zł. W ramach zadania, przy ul. Mieszka I powstanie m.in. parking dla samochodów i rowerów, pojawią się również elementy małej architektury i nasadzenia. Przebudowane zostaną również istniejące instalacje.

Ta sama firma zmodernizuje również okolice przystanku Niemierzyn u zbiegu ulic Arkońskiej i Wszystkich Świętych. W jej ramach powstaną m.in. nowe chodniki, elementy małej architektury. Pojawią się rónież nowe nasadzenia. Koszt tego zadania to prawie 574 tysiące złotych.

Czytaj też: Szczecin może zapomnieć o SKM? "Koniec prac niemożliwy w 2023 roku"

Planowany pierwotnie termin zakończenia budowy SKM to przełom 2021 i 2022 roku, jednak już teraz wiadomo, że nie zostanie on dotrzymany. Przedstawiciele wykonawcy prac na kolejowej częsci inwestycji mówią wprost, że jej zakończenie jest niemożliwe nawet w 2023 roku. Zdaniem Trakcji, realnym terminem jest obecnie połowa 2024 roku. To zdecydowanie za późno, by zachować unijne dofinansowanie. Koszt inwestycji to ponad 740 milionów złotych, z czego 512 milionów pochodzi z Unii Europejskiej.

W ramach części inwestycji, za którą odpowiedzialne są samorządy, powstały już m.in. węzły przesiadkowe w Szczecinie Podjuchach i Stargardzie. Podobne inwestycje realizowane są również m.in. w Gryfinie i Goleniowie. W Szczecinie trwają postępowania przetargowe na budowę kolejnych węzłów, m.in. przy ul. Ku Słońcu, w Zdunowie i na Skolwinie.

Czytaj też: Budowa SKM poważnie zagrożona. Poseł ze Szczecina chce rozmów "ponad podziałami"

Sonda
Czy wierzysz w to, że SKM powstanie w Szczecinie?
Dozorca zasnął. Karetka utknęła pod bramą szpitala. "Panie, otwórz pan!"
Nasi Partnerzy polecają