Kolej się ociąga, miasto działa. Ta firma przebuduje otoczenie dwóch przystanków SKM Szczecin

2021-10-28 12:54
Budowa SKM - stacja Szczecin Pomorzany
Autor: Grzegorz Kluczyński Na budowie SKM od wielu miesięcy niewiele się dzieje

Pomimo, iż na "kolejowej" części tej ważnej inwestycji dzieje się bardzo niewiele, samorządy realizują kolejne zadania związane z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Rozstrzygnięte zostały dwa kolejne przetargi na budowę infrastruktury wokół przyszłych przystanków SKM.

Chodzi o okolice przystanków Pomorzany przy ul. Mieszka I i Niemierzyn przy ul. Arkońskiej. Miasto rozstrzygnęło przetargi związane z tymi zadaniami.

W przetargu, na wykonanie infrastruktury miejskiej części przystanku SKM Szczecin Pomorzany, najlepszą okazała się oferta firmy KRISTONE Krystian Suda, która wyceniła swoją pracę na ponad 1,2 mln zł. W ramach zadania, przy ul. Mieszka I powstanie m.in. parking dla samochodów i rowerów, pojawią się również elementy małej architektury i nasadzenia. Przebudowane zostaną również istniejące instalacje.

Ta sama firma zmodernizuje również okolice przystanku Niemierzyn u zbiegu ulic Arkońskiej i Wszystkich Świętych. W jej ramach powstaną m.in. nowe chodniki, elementy małej architektury. Pojawią się rónież nowe nasadzenia. Koszt tego zadania to prawie 574 tysiące złotych.

Czytaj też: Szczecin może zapomnieć o SKM? "Koniec prac niemożliwy w 2023 roku"

Planowany pierwotnie termin zakończenia budowy SKM to przełom 2021 i 2022 roku, jednak już teraz wiadomo, że nie zostanie on dotrzymany. Przedstawiciele wykonawcy prac na kolejowej częsci inwestycji mówią wprost, że jej zakończenie jest niemożliwe nawet w 2023 roku. Zdaniem Trakcji, realnym terminem jest obecnie połowa 2024 roku. To zdecydowanie za późno, by zachować unijne dofinansowanie. Koszt inwestycji to ponad 740 milionów złotych, z czego 512 milionów pochodzi z Unii Europejskiej.

W ramach części inwestycji, za którą odpowiedzialne są samorządy, powstały już m.in. węzły przesiadkowe w Szczecinie Podjuchach i Stargardzie. Podobne inwestycje realizowane są również m.in. w Gryfinie i Goleniowie. W Szczecinie trwają postępowania przetargowe na budowę kolejnych węzłów, m.in. przy ul. Ku Słońcu, w Zdunowie i na Skolwinie.

Czytaj też: Budowa SKM poważnie zagrożona. Poseł ze Szczecina chce rozmów "ponad podziałami"

Sonda
Czy wierzysz w to, że SKM powstanie w Szczecinie?
Dozorca zasnął. Karetka utknęła pod bramą szpitala. "Panie, otwórz pan!"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE