Kleszcz

i

Autor: JerzyGorecki / CC0 / pixabay.com

Kleszcze wciąż groźne! Rośnie liczba zachorowań na boreliozę!

2019-07-31 9:16

Z roku na rok rośnie liczba przypadków zachorowań na boreliozę. Przyczyną są kleszcze. Dlatego warto zachować ostrożność podczas wypraw na łono natury, a po powrocie z wycieczki na łąkę lub do lasu dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Spacerując po lesie lub łące czy wypoczywając nad jeziorem, szczególnie latem, powinniśmy zachować wyjątkową ostrożność, bowiem w miejscach tych jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie kleszcza i ryzyko zachorowania na boreliozę.

W lipcu w Zachodniopomorskiem zanotowano kilkadziesiąt przypadków zachorowań na boreliozę. Analogicznie w tym samym okresie w roku ubiegłym wykryto 40 przypadków zachorowań. Od początku roku w całej Polsce na boreliozę zachorowało blisko 7 tysięcy osób.

Czym jest borelioza?

Borelioza z Lyme to choroba nazywana również krętkowicą kleszczową, łac. borreliosis, jest chorobą wielonarządową wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia. Nosicielami krętków są zakażone kleszcze z rodzaju Ixodes. Ryzyko zakażenia boreliozą zależy od częstości występowania patogenów w rezerwuarze zwierzęcym a także w kleszczach. Największą liczebność kleszczy stwierdza się na terenach leśnych, otwartych łąkach, nad brzegami rzek i jezior, na działkach i miejskich parkach. Są one aktywne przez cały rok nawet zimą.

Szczyty inwazji to: marzec-czerwiec oraz sierpień-październik. Do ekspozycji na kleszcze dochodzi przeważnie w okresie wiosenno-letnim, natomiast wzrost zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Większa zapadalność na boreliozę zauważalna w ostatnich latach jest nie tylko wynikiem zmian klimatycznych, wpływających na zasięg geograficzny bytowania kleszczy, zmian ekonomicznych, rozwoju handlu i turystyki ale również zmian społecznych zachodzących w otoczeniu ludzi. Rejonami endemicznymi występowania zachorowań na boreliozę są: Europa Środkowa, Skandynawia, Rosja oraz wschodnie wybrzeże Ameryki.

Jak zapobiegać boreliozie i chorobom odkleszczowym?

  • stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej impregnowanej repelentami podczas pracy w rejonach leśnych i w polu, np. używanie odzieży lekkiej i przewiewnej najlepiej o formie kombinezonu, w jasnym kolorze w celu szybszego zauważenia i usunięcia pajęczaka;
  • spryskiwanie odzieży i nieosłoniętych części ciała środkami odstraszającymi kleszcze;
  • dokładne osłanianie kończyn górnych i dolnych np. wpuszczenie nogawek spodniw skarpety i używanie pełnego obuwia;
  • używanie nakrycia głowy;
  • dokładne oglądanie odzieży i całego ciała po powrocie do domu w celu ewentualnego znalezienia i usunięcia kleszczy;
  • pranie i suszenie ubrań w wysokiej temperaturze;
  • usuwanie w prawidłowy sposób zauważonych na ciele kleszczy;
  • nie należy do tego celu stosować tzw. domowych sposobów: używać tłuszczów, lakieru do paznokci, nie należy przypalać kleszcza itp.
  • odkażenie miejsca po usunięciu kleszcza.