Zaginione skarby odnalazły się w muzeum w Szczecinie

i

Autor: mat. policji

Uznano je za bezpowrotnie stracone. Zaginione skarby odnalazły się... w szczecińskim muzeum! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-07-26 9:57

Zaledwie półtora tygodnia temu, w Myśliborzu odnaleziono barokową rzeźbę anioła, która została uznana za bezpowrotnie utraconą. Okazało się, że ta historia ma swój ciąg dalszy. Policjantowi ze Szczecina udało się odnaleźć kolejne zaginione skarby, które zostały wpisane na listę strat wojennych.

Po odnalezieniu barokowego anioła - straty wojennej Polski w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie, dr Marek Łuczak rozpoczął dalsze poszukiwania strat wojennych z dawnego Heimat Museum w Myśliborzu.

Zaginione skarby odnalazły się w muzeum w Szczecinie

Pozyskano dokumentację opisową oraz fotograficzną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i podczas weryfikacji informacji ustalono, że jeden z zabytków został po wojnie wywieziony do Wielkopolski a następnie przewieziony do muzeum w Szczecinie. 24 lipca w Muzeum Historii w Szczecinie policjant rozpoznał znajdujący się tryptyk św. Jakuba z ok. 1515 roku, jako figurujący w wykazie strat wojennych z kościoła w Będargowie (nm. Gross Mandelkow).

Ustalono, że ołtarz trafił do zbiorów muzeum w 1960 roku, w dokumentacji muzealnej brak jest jakichkolwiek potwierdzonych informacji co działo się z zabytkiem w latach 1945-1960.
Następnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie kustoszowi Działu Sztuki Dawnej okazano przedwojenne fotografie dwóch pozostałych zaginionych ołtarzy. W jednym rozpoznano zaginione skrzydła tryptyku w Dalszem (nm. Woltersdorf) z początku XVI w., który w dokumentacji strat wojennych opisany był jako ołtarz z Mirowa, gm. Moryń. Dokładne porównanie szczegółów wraz z pracownikami muzeum nie pozostawiły wątpliwości, że jest to ten sam obiekt.

W trakcie weryfikacji rozpoznano również trzeci z poszukiwanych tryptyków. Do muzeum w Szczecinie trafił on przed 1960 rokiem. Wcześniej znajdował się na Uniwersytecie w Toruniu, gdzie przeprowadzono konserwację zachowawczą zabytku. Jest to poszukiwany tryptyk z Dyszna (nm. Ringenwalde), autorstwa Davida Preussa z 1599 roku. Wykonany z drewna lipowego, przedstawiał scenę Ukrzyżowania z figurami Chrystusa, św. Marii Magdaleny, Marii, św. Jana Ewangelisty oraz śś. Piotra i Pawła. Ołtarz obecnie rest rozłożony a figury zostały zdemontowane. Znajduje się on w magazynie muzeum.

Kolejnego dnia policjant przesłał pracownikom muzeum kolejną partię zdjęć do weryfikacji i okazało się, że w magazynie znajduje się XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć oraz XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowie, również ujęte w wykazie strat wojennych.

Dzięki staraniom policjanta wyjaśnione zostały losy kolejnych pięciu zaginionych zabytków Pomorza Zachodniego i Nowej Marchii. Zabytki pozostaną w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie złożony wniosek o wyrejestrowanie zabytków z bazy strat wojennych z Heimat Museum w Myśliborzu.