Kamienica w remoncie, rośnie też nowy łącznik. Zobacz zdjęcia z rozbudowy szczecińskiej Zajezdni Sztuki [GALERIA]

2020-11-24 17:06

Rozbudowa Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej nabiera tempa. Prace toczą się jednocześnie przy budowie nowego łącznika, jak również w zabytkowej kamienicy, która od lat stała pusta.

Pomimo skomplikowanych prac, zakończono wykonywanie podbicia fundamentów kamienicy oraz podwyższenia kondygnacji piwnicy pod przyszłe pomieszczenia techniczne i użytkowe.

Wykonana została już konstrukcja stropu nad piwnicą, która jest jednocześnie podłogą parteru.

- Na parterze obiektu zlokalizowane będą przestrzenie wystawowe. Wytrzymałość stropu pozwala na dowolne ustawianie eksponatów o ciężarze 1 tony na metr kwadratowy - informuje Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Standardowe obciążenie zwykłego stropu wynosi 200 kg na metr kwadratowy.

W budynku prowadzone są również prace przy wykonywaniu konstrukcji stropu nad parterem oraz pierwszym piętrem. Gotowa jest ponadto tymczasowa, stalowa wieża wsporcza, której zadaniem jest podtrzymanie ścian nośnych i klatki schodowej na czas wykonywania podciągów i słupów żelbetowych, podczas wewnętrznego remontu konstrukcji kamienicy.

W łączniku gotowa jest kondygnacja podziemna wraz z szybem windowym.

- Prowadzone są jeszcze prace przy budowie żelbetowych ścian i słupów zewnętrznych obiektu. Wykonana została konstrukcja tarasu oraz jego strop - dodaje Piotr Zieliński. - Trwa budowa podwieszanej klatki schodowej antresoli oraz jej konstrukcji stropów wraz z dźwigarami i barierkami.

Co się zmieni w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie?

W ramach inwestycji zaplanowano adaptację istniejącej kamienicy na potrzeby Muzeum Techniki i Komunikacji oraz rozbudowę o łącznik pomiędzy kamienicą a obecnym budynkiem muzeum. Zakres szczegółowy prac obejmuje:

  • Rozbudowę Muzeum o łącznik pomiędzy istniejącym obiektem Muzeum a istniejącą kamienicą zlokalizowaną przy ul. Niemierzyńskiej 18A;
  • Remont i przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku kamienicy na potrzeby Muzeum;
  • Dostosowanie części prawej nawy budynku Muzeum Techniki i Komunikacji w zakresie niezbędnym do zaprojektowania połączenia tego budynku z nowym budynkiem łącznika oraz wymiana i remont posadzki prawej nawy Muzeum;
  • Przebudowę infrastruktury technicznej w zakresie związanym z projektowaną rozbudową.

W łączniku znajdzie się wejście do muzeum, szatnie, recepcja a także strefa ekspozycyjna. Przebudowana kamienica włączona zostanie do powierzchni funkcjonalnej muzeum - mieścić będzie funkcje ekspozycyjne i administracyjne. Znajdą się w niej m.in. sale edukacyjne, sala konferencyjna oraz czytelnia. Łącznik jak i kamienica dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycja powinna być gotowa w październiku 2021 roku. Jej koszt to ponad 18 milionów złotych.

Przyroda oszalała! W listopadzie w Szczecinie kwitną drzewa