"Kamerzysta" stanął przed sądem w Szczecinie. Ile grozi patoyoutuberowi? [ZDJĘCIA]

2021-09-10 13:22
Rozpoczął się proces Kamerzysty
Autor: Domin Patoyoutuber Łukasz W. stanął przed sądem

Łukasz W., youtuber znany jako "Kamerzysta" oraz dwoje innych oskarżonych o znęcanie się nad osobą niepełnosprawną, stanęli przed wymiarem sprawiedliwości. Proces rozpoczął się w piątek, 10 września, w Sądzie Rejonowym Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Sąd wyłączył jawność rozprawy.

Na ławie oskarżonych zasiedli Łukasz W., który został doprowadzony z aresztu oraz Adrian S. i Wioletta K. Wszyscy usłyszeli zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny, działając wspólnie i w porozumieniu.

Nagranie opublikowane w kwietniu 2021 roku wstrząsnęło całą Polską. W serwisie YouTube ukazał się film, w którym widać jak grupa młodych ludzi w upokarzający sposób traktuje młodego niepełnosprawnego chłopaka. Kazali mu m.in. wskakiwać do śmietnika, taplać się prawie nago w błocie czy zjadać kocie odchody. Film powstał na jednym z osiedli w Szczecinie.

Czytaj więcej: Patostreamerzy UPODLILI niepełnosprawnego ze Szczecina. Kazali mu taplać się w błocie i jeść ODCHODY! [WIDEO]

Film obejrzało ponad 400 tysięcy ludzi. Pod nagraniem pojawiły się liczne komentarze, otwarcie krytykujące znęcanie się nad niepełnosprawnym chłopakiem. Na autorze nie robiły one jednak większego wrażenia - większość komentarzy była przez niego usuwana. Ostatecznie nagranie zniknęło z sieci.

Czytaj też: "Kamerzysta": "Ja nie mam za co przepraszać"

W sprawie bulwersującego filmu głos zabrała psycholożka ze Szczecina, która w poniżanym chłopaku rozpoznała swojego wychowanka, Dominika. Agnieszka Chułek opublikowała na Facebooku wpis, w którym nie szczędziła gorzkich słów pod adresem patostreamerów. Ostrzegła również rodziców, by zwracali uwagę na to, co oglądają ich dzieci, gdyż to właśnie młodzi internauci stanowią największą widownię patostreamerów i niestety często biorą z nich przykład.

Wyłączeniu jawności całości rozprawy nie sprzeciwiali się prokurator i pełnomocniczka pokrzywdzonego młodego mężczyzny. Wskazała, że chciała wnioskować o wyłączenie jawności jego zeznań. Przeciwni byli natomiast obrońcy trojga oskarżonych. Adwokat Łukasza W. mec. Marek Mikołajczyk zaznaczył, że sprawa miała już "szeroki wydźwięk społeczny", ujawniony został też "szereg okoliczności z nią związanych".

Sędzia Magdalena Ledworowska wskazała jednak, że jawność rozprawy "może naruszyć w sposób istotny ważny interes prywatny osoby pokrzywdzonej", dodała też, że "wszystkim osobom przesłuchiwanym należy zapewnić swobodę wypowiedzi, nieskrępowaną obecnością osób postronnych".

Jak wcześniej informowała prokuratura, przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Wioletta K. była już karana sądownie. Jest pod dozorem policji połączonym z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami i zbliżania do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów. Ma zakaz opuszczania kraju.

Oskarżonym grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Czytaj też: Szczecin. Patostreamerzy znęcali się nad niepełnosprawnym chłopakiem. "Kamerzysta" trafił do aresztu!

Sonda
Czy patostreaming powinien być karalny?
Patostreamerzy pastwili się nad niepełnosprawnym chłopakiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE