Podobnych linków do artykułów opisujących ludzkie dramaty, które tak naprawdę są próbą oszustwa, pojawia się na Facebooku całe mnóstwo. Ten konkretny dotyczy jednak naszego regionu, a dokładniej rzekomego porwania dziecka mieszkającego w Chojnie (nazwy miejscowości mogą się zmieniać). Na pierwszy rzut oka nie budzi on żadnych podejrzeń, jednak można ich nabrać zaraz po kliknięciu w odnośnik. Żeby obejrzeć materiał wideo z monitoringu, na którym rzekomo widać moment porwania, należy potwierdzić pełnoletność. Użytkownik zostaje przekierowany na stronę do złudzenia przypominającą Facebooka. Jest to fałszywa strona internetowa, mająca na celu przechwycić nasze dane logowania.
W sytuacji, gdy ktoś przez nieostrożność zalogował się na fałszywej stronie, powinien jak najszybciej zmienić swoje dane logowania na Facebooku, włączyć dodatkowe zabezpieczenia logowania np. w postaci dodatkowej weryfikacji, sprawdzić aplikacje używane na Facebooku i usunąć te, których się nie używa lub wydają się podejrzane. Warto również zmienić swoje dane logowania do innych stron, gdyż hakerzy mogli w ten sposób przejąć nasze poufne dane.
Skutkiem zalogowania się na fałszywej stronie mogą być również wiadomości z linkami do innych niebezpiecznych stron, wysyłane bez naszej wiedzy do innych użytkowników za pośrednictwem Messengera lub publikowane na profilu, grupach lub w komentarzach.
Polecany artykuł: