"Kaja została porwana w Chojnie". NIE KLIKAJ, bo możesz tego POŻAŁOWAĆ!

2020-01-14 8:05
Próba oszustwa na Facebooku
Autor: ESKA INFO Szczecin Próba oszustwa na Facebooku

"Kaja została porwana w Chojnie! Rozpoznajesz sprawcę?" - link z dramatycznym tytułem od kilku dni krąży po mediach społecznościowych i rozmnaża się w błyskawicznym tempie. Kliknięcie w ten odnośnik może spowodować jednak poważne konsekwencje.

Podobnych linków do artykułów opisujących ludzkie dramaty, które tak naprawdę są próbą oszustwa, pojawia się na Facebooku całe mnóstwo. Ten konkretny dotyczy jednak naszego regionu, a dokładniej rzekomego porwania dziecka mieszkającego w Chojnie (nazwy miejscowości mogą się zmieniać). Na pierwszy rzut oka nie budzi on żadnych podejrzeń, jednak można ich nabrać zaraz po kliknięciu w odnośnik. Żeby obejrzeć materiał wideo z monitoringu, na którym rzekomo widać moment porwania, należy potwierdzić pełnoletność. Użytkownik zostaje przekierowany na stronę do złudzenia przypominającą Facebooka. Jest to fałszywa strona internetowa, mająca na celu przechwycić nasze dane logowania.

W sytuacji, gdy ktoś przez nieostrożność zalogował się na fałszywej stronie, powinien jak najszybciej zmienić swoje dane logowania na Facebooku, włączyć dodatkowe zabezpieczenia logowania np. w postaci dodatkowej weryfikacji, sprawdzić aplikacje używane na Facebooku i usunąć te, których się nie używa lub wydają się podejrzane. Warto również zmienić swoje dane logowania do innych stron, gdyż hakerzy mogli w ten sposób przejąć nasze poufne dane.

Skutkiem zalogowania się na fałszywej stronie mogą być również wiadomości z linkami do innych niebezpiecznych stron, wysyłane bez naszej wiedzy do innych użytkowników za pośrednictwem Messengera lub publikowane na profilu, grupach lub w komentarzach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE