Pomiar odległości między pojazdami na autostradzie A6

i

Autor: mat. policji Pomiar odległości między pojazdami na autostradzie A6

Jeździli "na zderzak", słono zapłacili. Kontrole na A6 pod Kołbaskowem

2022-02-03 9:01

"Stoją na wiadukcie z suszarką, a potem zatrzymują", "Uwaga, jakieś dziwne manewry policji na A6" - takie informacje można było napotkać w ostatnich dniach na grupach w mediach społecznościowych, w których kierowcy wzajemnie się ostrzegają przed kontrolami drogowymi. Te dość nietypowe kontrole miały bowiem związek z przepisami, które obowiązują od kilku miesięcy, jednak nie wszyscy o nich pamiętają i nie zawsze się do nich stosują. Chodzi o tzw. jazdę "na zderzak".

Policjanci z drogówki sprawdzali czy kierowcy stosują się do nowych przepisów i utrzymują prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami na autostradzie A6. W tym celu mundurowi korzystali z laserowego miernika prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami.

- Z policyjnych statystyk wynika, że niezachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach - tłumaczy mł. asp. Katarzyna Leśnicka z komendy w Policach. - Od czerwca 2021 roku przepisy dokładnie określają minimalny odstęp od pojazdu jadącego przed nami na drogach ekspresowych oraz autostradach.

Czytaj też: Nie dość, że zażył, to jeszcze miał na zapas. Jeździł oplem po Szczecinie i budził grozę

Przypomnijmy, zgodnie z art. 19 pkt 3a Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.” Przykładowo, gdy jedziemy z prędkością 140 km/h, odstęp powinien wynieść minimum 70 metrów, gdy poruszamy się 120 km/h – 60 metrów.

Czytaj też: Szczecin: Dramat w miejskim autobusie. Grupa nastolatków pobiła kierowcę!

Kontrole na autostradzie A6 w rejonie Kołbaskowa odbywały się w ostatnich dniach stycznia. W tym celu policjanci wykorzystali laserowe mierniki prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami. Jeden patrol dokonywał pomiaru, a kilkaset metrów dalej inni policjanci zatrzymywali sprawców wykroczeń.

Podczas tych działań policjanci ujawnili kilkanaście wykroczeń. Mandat, jaki może otrzymać kierowca, który jedzie za innym pojazdem "na zderzaku", może wynieść nawet 500 złotych.

Czytaj też: Chcieli się ścigać, a potem wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Nagranie budzi grozę!

Sonda
Czy powinny być surowsze kary dla piratów drogowych?
Piraci drogowi w Zachodniopomorskiem. Ich wyczyny budzą grozę!