"Recomat" od kilku dni stoi na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich i budzi spore zdziwienie wśród mieszkańców i turystów odwiedzających jeden z najbardziej znanych szczecińskich zabytków. Urządzenie służące do zwrotu plastikowych butelek i aluminiowych puszek to rzadki widok w takim miejscu. Tego rodzaju urządzenia można spotkać zazwyczaj w rejonie sklepów spożywczych i supermarketów.
Internauci mocno skrytykowali ten pomysł. W sieci pojawiły się liczne komentarze.
"Powinny stać pod każdym marketem i pod żabkami."
"Na dziedzińcu zamku? Wątpliwa ozdoba. Wszędzie takie automaty stoją przy sklepach."
"Pomijając kwestię "szpecenia" w tej lokalizacji to wydaje mi się, że są bardziej ruchliwe miejsca gdzie szersze grono entuzjastów mogłoby sprawdzić działanie tej maszyny."
"Kto wymyślił taka lokalizację? Idąc zwiedzać ma ktoś zabrać stado butelek plastikowych?"
- czytamy we wpisach w mediach społecznościowych.
Nietypowa lokalizacja "recomatu" jest na szczęście tylko chwilowa i ma związek ze zbliżającym się Szczytem Ekologicznym w Szczecinie. Urządzenie jest elementem promocji wydarzenia, które odbędzie się 3 października. Jest to również szansa na zdobycie oryginalnych ekologicznych gadżetów. Osoby, które skorzystały z "recomatu" na zamkowym dziedzińcu, będą mogły wymienić zebrane punkty na upominki - za każde 10 punktów, czyli 10 oddanych opakowań, będzie można otrzymać jeden gadżet. Wymiany będzie można dokonać w poniedziałek, 3 października w Posejdonie przy Bramie Portowej, podczas Szczytu Ekologicznego.
Jak skorzystać z "recomatu" i zdobyć punkty?
Obsługa "recomatu" jest banalnie prosta. Wystarczy zeskanować kod kreskowy z opakowania, a następnie umieścić je w otworze wrzutowym. Automat "połknie" butelkę lub puszkę. Do osobnego otworu należy wrzucić plastikowe nakrętki od butelek. Po zakończeniu całej operacji urządzenie drukuje paragon z liczbą oddanych opakowań i zdobytych w ten sposób punktów. Zamiast drukowania papierowego potwierdzenia, można skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej.
Więcej informacji na temat Szczytu Ekologicznego w Szczecinie można znaleźć na stronie www.szczytekologiczny.pl.