Zabytkowy niemiecki parowóz w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Historyczny niemiecki parowóz przyjechał do Szczecina

Historyczny niemiecki parowóz na dworcu w Szczecinie. Gratka nie tylko dla miłośników kolei [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-06-25 13:51

"Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa, tłusta oliwa" - pisał Julian Tuwim. Kiedyś widok parowozu był codziennością na stacjach kolejowych. Dziś możemy je podziwiać w muzeach lub przy specjalnych okazjach - takich jak sobotnia wizyta historycznego niemieckiego pociągu w Szczecinie. Taki widok to ogromna rzadkość!

To prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów kolei. Takich pociągów nie spotkamy już na kolejowych szlakach. Dymiące parowozy już dawno przeszły do historii, więc takie wydarzenia są wyjątkową atrakcją, by je zobaczyć. W sobotę, 25 czerwca, do Szczecina przyjechał historyczny parowóz z Berlina. Można było nie tylko go zobaczyć z bliska, zrobić pamiątkowe zdjęcia, ale też wybrać się w sentymentalną podróż wyjątkowym pociągiem.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Zabytkowy niemiecki parowóz w Szczecinie. Gratka nie tylko dla miłośników kolei

Parowóz powstał w latach 30. XX wieku w Niemczech. w latach 60. przeszedł gruntowny remont i prowadził pociągi ekspresowe. Kursował m.in. między Berlinem Wschodnim i Szczecinem. Tak było do początku lat 80. Później stał się... ciepłownią. Służył do ogrzewania szpitala i browaru. Parowóz pali ponad 15 ton węgla na 1000 kilometrów.

Wiekowy pojazd przyjechał do Szczecina w sobotę, 25 czerwca. Przyczepiono do niego równie historyczne wagony pasażerskie i wagon barowy. Chętni mogli wziąć udział w wyjątkowej przejażdżce między Szczecinem i niemieckim Tantow. Darmowe bilety rozeszły się błyskawicznie.

Czytaj też: Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czy dobrze znasz slang kolejowy?

Pytanie 1 z 10
"Badyle" to określenie:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany