Fryderyki 2022. Kto wystąpi na gali w Szczecinie?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński, Dorota Dziekiewicz-Pilich / CC 3.0 / wikipedia.org Fryderyki 2022. Kto wystąpi na gali w Szczecinie?

Fryderyki 2022. Kto wystąpi na gali w Szczecinie?

2022-04-08 10:30

Szczecin będzie po raz kolejny gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Tegoroczna gala, a dokładniej dwie gale wręczenia Fryderyków ponownie odbędzie się w stolicy Pomorza Zachodniego. 22 kwietnia, w Operze na Zamku uhonorowani zostaną artyści muzyki poważnej, natomiast tydzień później, w Netto Arenie odbędzie się ceremonia wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu, z udziałem największych gwiazd polskiej muzyki. Kto wystąpi podczas gali Fryderyków w Szczecinie?

To już druga edycja Fryderyk Festiwal organizowana w Szczecinie. Galę wręczenia przyznawanych od niemal 30 lat nagród muzycznych uświetnią koncerty z udziałem najbardziej uznanych polskich wykonawców.

W piątek 29 kwietnia, w hali Netto Arena odbędzie się koncert z udziałem między innymi fantastycznych wokalistek: nominowanej aż w ośmiu kategoriach Darii Zawiałow, debiutującej w ubiegłym roku i mającej na koncie cztery nominacje Kaśki Sochackiej i wyróżnionej dwiema nominacjami Mery Spolsky.

Czytaj też: Niezapomniane hity lat 90. To były prawdziwe przeboje dyskotek! [GALERIA]

Na szczecińskiej scenie zobaczymy także Katarzynę Nosowską z grupą przyjaciół, czyli zespołem Anieli oraz inne fantastyczne duety i kolaboracje. Monika Brodka zagra z Tymkiem, WaluśKraksaKryzys wystąpi z Organkiem, Rosalie. zaśpiewa u boku Króla, Natalię Szroeder usłyszymy w utworze z Vito Bambino, a Young Leosia wystąpi z Malikiem Montaną. Na scenie pojawi się także zespół T. Love oraz duet Kwiat Jabłoni.

Nie zabraknie popularnej, nominowanej w czterech kategoriach grupy Muchy i legendy punk rocka – grupy Dezerter. Galę uświetnią także solowe męskie wykonania reprezentantów różnych gatunków muzycznych. Usłyszymy między innymi przedstawiciela młodego hip-hopu, czyli Szczyla oraz nominowanego za utwór roku Mroza. Będzie również lokalny akcent w postaci występu szczecińskiego saksofonisty jazzowego Sylwestra Ostrowskiego.

Tydzień wcześniej, 22 kwietnia, w Operze na Zamku odbędzie się Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów.

Fryderyki - co to za nagrody?

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 700 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców. 

Czytaj też: Chcesz się poczuć jak w serialu "Odwilż"? Szczecińska policja zaprasza... na łódź!

Sonda
Jakiej muzyki słuchasz?
Fryderyki 2021 - wywiad z Mery Spolsky
Nasi Partnerzy polecają