Fabryka Wody nabiera kształtów. Co słychać na budowie szczecińskiego aquaparku? [ZDJĘCIA]

2021-03-03 9:27

Atak zimy trochę pokrzyżował plany, ale - jak zapewnia wykonawca - prace przy budowie Fabryki Wody znów idą pełną parą. Szczeciński aquapark nabiera kształtów. Jednocześnie powstają dwa budynki: Edukatorium i części basenowej, a także cała infrastruktura towarzysząca.

Codziennie na placu budowy w miejscu dawnej "Gontynki" pracuje około 200 pracowników.

- Po chwilowym spowolnieniu i ograniczeniu części robót spowodowanych zimą, kontynuujemy roboty żelbetowe budynku basenowego oraz łącznika. Wykonujemy słupy, ściany parteru oraz piętra – mówi Dominik Słowek z firmy Alstal Grupa Budowlana, który jest kierownikiem budowy Fabryki Wody. - Trwają także prace związane z wykonaniem kolejnych fragmentów stropów nad parterem oraz nad I piętrem. W łączniku wykonujemy ławy i ściany fundamentowe. W budynku basenowym w podbaseniu trwają prace instalacyjne i elektryczne.

Zobacz też: Jeden z najciekawszych zabytków Szczecina wciąż niszczeje. Radny pyta o przyszłość Wieży Quistorpa

Z kolei w budynku Edukatorium zakończył się już montaż stalowej konstrukcji świetlika, który będzie tworzyć kopułę. Pod nim znajdują się 3 kule, które będą symbolizować cząsteczkę wody. Duża kula to atom tlenu, a dwie mniejsze to atomy wodoru. W największej kuli znajdzie się sala konferencyjna, która pomieści około 50 osób. Całość tej konstrukcji waży aż 115 ton.

- Aktualnie w budynku Edukatorium trwa wykonywanie ścian murowanych i posadzek betonowych – dodaje Dominik Słowek - Trwają również prace instalacyjne i elektryczne. W tym obiekcie zakończył się już montaż pokrycia dachowego wraz z ociepleniem.

Fabryka Wody to ogromny kompleks basenowo-edukacyjny, który powstaje w ścisłym centrum Szczecina. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie nieco ponad 17.000 m2, a cała powierzchnia terenu wynosi 5 hektarów. W trzykondygnacyjnym budynku aquaparku znajdzie się m.in. 17 wewnętrznych basenów, największe saunarium w Polsce i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Ofertę sportową w Fabryce Wody uzupełni strefa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią oraz kortami do squasha.

W budynku Edukatorium znajdą się wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie i cywilizację. Koszt prac budowlanych to ponad 349 mln złotych. Prace zakończą się w 2022 roku. Inwestycja realizowana jest przez firmę Alstal Grupa Budowlana.

Zobacz też: Dziwne? Śmieszne? Szokujące? Takie IMIONA nadawano polskim dzieciom w 2020 roku!

Sonda
Czy chodzisz regularnie na basen?
Fabryka Wody w Szczecinie w budowie
Nasi Partnerzy polecają