Dwa miliony litrów wody trafią do kanalizacji. Dlaczego nie podleją nią trawników?

i

Autor: pixabay.com, gk Dwa miliony litrów wody trafią do kanalizacji. Dlaczego nie podleją nią trawników?

Przerwa na Floating Arenie

Dwa miliony litrów wody z Floating Areny trafią do kanalizacji. Dlaczego nie podleją nią trawników?

2024-07-17 8:04

Podobnie jak w latach ubiegłych, okres wakacyjny wiąże się z przerwą technologiczną na basenie olimpijskim Floating Arena w Szczecinie. Z niecki 50-metrowego basenu trwa spuszczanie około 2 milionów litrów wody. Niestety nie zostanie ona użyta - jak sugeruje część mieszkańców - do podlewania wysuszonych upałami trawników czy mycia chodników, lecz prosto do sieci kanalizacyjnej. Dlaczego nie można ponownie wykorzystać tak dużej ilości wody?

Przerwa techniczna na Floating Arenie

Od wtorku, 16 lipca, mieszkańcy Szczecina nie mogą korzystać z największego basenu sportowego w mieście. Wszystko spowodowane jest przerwą technologiczną, podczas której nie tylko zostanie wymieniona woda, ale także wykonane zostaną prace konserwatorskie i naprawcze czy dezynfekcję. Ten proces, który odbywa się co roku w sezonie wakacyjnym, zajmie ponad miesiąc.

- Poziom wody obniża się centymetr po centymetrze. Do spuszczenia są dwa miliony litrów - tłumaczy Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta. - Potrwa to cztery, pięć dni. Nie można szybciej, ponieważ instalacja by nie wytrzymała. Chodzi o ciśnienie.

Woda z basenu nie do podlewania

Każdego roku, gdy zaczyna się spuszczanie wody z basenu, pojawiają się głosy, że można byłoby wykorzystać ją do różnych celów gospodarczych, m.in. podlewania wysuszonych wskutek upałów trawników czy mycia chodników w mieście. Jak tłumaczy przedstawiciel magistratu, jest to niemożliwe ze względu na stężenie chloru i innych środków chemicznych, które podczas spuszczania wody jest większe niż zazwyczaj.

- Celowo woda jest mocniej chlorowana, aby przeczyścić rury i instalacje - tłumaczy Dariusz Sadowski.

Wody z basenu nie można więc wykorzystać do podlewania miejskiej zieleni, czy innych celów gospodarczych. Trafi ona do kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

Przerwa technologiczna we Floating Arenie potrwa kilka tygodni. Niecka basenu zostanie osuszona, a następnie na pływalni zostaną wykonane niezbędne naprawy.

- Wymiana uszkodzonych płytek ceramicznych, uzupełnienie fug, malowanie, wymiana oświetlenia awaryjnego – wylicza Dariusz Sadowski.

Po zakończeniu tych prac basen będzie czyszczony i dezynfekowany, a później przez 4-5 dni napełniany wodą. Żeby ponownie uruchomić pływalnię, zostaną przeprowadzone badania wody. Po uzyskaniu zgody od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej obiekt zostanie otwarty. Planowane jest to w sobotę 24 sierpnia.

Floating Arena to obiekt na terenie Szczecińskiego Domu Sportu, z basenem o wymiarach olimpijskich. Pływalnia została oddana do użytku w listopadzie 2010 roku. Służy jako miejsce rekreacji mieszkańców, trenują na nim zawodnicy oraz kluby i szkoły pływackie. Odbywają się tutaj również zawody. Na trybunach Floating Areny może zasiąść prawie 1800 widzów.

Pływasz jak ryba w wodzie? Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na ratownika wodnego! [QUIZ]

Pytanie 1 z 16
Skacząc do nieznanej wody, wybierasz skok
"Fabryka Wody" w Szczecinie otwarta
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają