Zagrożenie dla środowiska

Demontują barki. WIOŚ alarmuje: Nielegalna działalność zagraża Odrze i środowisku. To nie pierwszy przypadek

2024-01-10 10:08

W Szczecie trwa nielegalny proceder demontażu barek, prowadzony nad brzegiem kanału w bezpośrednim sąsiedztwie Odry Zachodniej - alarmuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, dołączając zdjęcia jako dowód i podkreślając, że nie jest to pierwszy taki przypadek. Do podobnych działań miało już dochodzić w pierwszej połowie 2023 roku.

Pod koniec grudnia 2023 r., podczas prowadzonych działań operacyjnych, z wykorzystaniem drona, inspektorzy WIOŚ wykryli nielegalny demontaż barki prowadzony przez jednego z przedsiębiorców przy ul. Tama Pomorzańska w Szczecinie. "Barka była cięta nad brzegiem kanału, w bezpośrednim sąsiedztwie Odry bez zabezpieczenia wód i gleby, tj. bez instalacji dedykowanej przetwarzaniu statków posiadającej możliwość wydzielenia wód do których przedostają się farby zawierające TBT tj. związki miedzi i cyny pod nazwą tributylocyna, które ulegają wolno rozkładowi w środowisku wodnym i mają silną tendencję do bioakumulacji w osadach dennych oraz organizmach wodnych" - informuje WIOŚ.

To nie pierwsza taka sytuacja, do której doszło w tym samym miejscu. Jak informuje WIOŚ, miała ona miejsce w pierwszej połowie 2023 roku. "Wówczas ten sam przedsiębiorca dokonał nielegalnego demontażu dwóch barek, również nad brzegiem rzeki. WIOŚ w Szczecinie złożył wówczas zawiadomienie (z dnia 3.04.2023 r. i 28.08.2023 r.) o popełnieniu przestępstwa polegającego na nielegalnym cięciu barek przy ul. Tama Pomorzańska 13 D w Szczecinie (na brzegu rzeki Odry). W dniu 28 listopada 2023 r." – czytamy w komunikacie Inspektoratu.

Wówczas Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście umorzyła śledztwo, stwierdzając, iż czyn ten nie zawiera znamion czynu zabronionego. W grudniu WIOŚ złożył do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże zażalenie na umorzenie śledztwa.

Inspektorzy WIOŚ informują, że stale monitorują ten teren, przeprowadzają kontrolę tego przedsiębiorcy oraz dokumentują nielegalne działania, które zgodnie z wiedzą i doświadczeniem Inspektorów WIOŚ zagrażają środowisku naturalnemu.

Za nielegalny demontaż barek grożą poważne konsekwencje. Za każdą nielegalnie zdemontowaną barkę przedsiębiorca może otrzymać karę administracyjną w wysokości do miliona złotych.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...