Jaki jest wynik?

Czy maturzyści i ósmoklasiści znajdą to zadanie w arkuszu CKE? Ta prosta zagadka matematyczna sprawi problem nawet najpilniejszym uczniom!

2024-05-15 5:30

To niezbyt rozbudowane działanie matematyczne na pierwszy rzut oka może okazać się banalnie proste. Jednak po chwili zastanowienia pojawiają się pierwsze wątpliwości, które sprawiają, że rozwiązanie nie jest tak oczywiste. I chociaż jest to zadanie na poziomie podstawówki, mają z nim problem nawet maturzyści i osoby dorosłe, które już dawno opuściły szkolne mury. Czy uczniowie przystępujący od egzaminu ósmoklasisty lub matury potrafiliby poradzić sobie z tą łamigłówką? Rozwiązanie może być tylko jedno. Jakie? Wyjaśniamy krok po kroku.

Łamigłówki matematyczne potrafią doprowadzić do kłótni

Zagadki matematyczne łączy jedna charakterystyczna cecha. A mianowicie, zazwyczaj doprowadzają do kłótni. Mimo, iż wynik może być tylko jeden, okazuje się, że podczas ich rozwiązywania każdy ma swoją własną metodę, zazwyczaj niezgodną z zasadami matematyki, które są jednoznaczne. W przypadku tego konkretnego działania pojawiały się różne wyniki. Było to między innymi minus jeden lub pięć. Który z nich jest właściwy? A może rozwiązanie jest zupełnie inne?

4-2+3x1-? Jaki jest wynik?

Ile wynosi wynik działania 4-2+3x1? Dla wielu osób nie jest to tak oczywiste. Jaka liczba powinna pojawić się po znaku równości? Wyjaśniamy krok po kroku w poniższej galerii.

Rozpoznasz te liczby na obrazkach? Przy mniej niż 10/15 musisz odwiedzić okulistę!

Pytanie 1 z 15
To nie powinno być trudne. Jaką liczbę widzisz na obrazku?
Quiz: jaką liczbę widzisz na obrazku?
Tak wygląda grób genialnego studenta matematyki, który został zamordowany w 1997 roku. W tym roku minęło 25 lat od jego śmierci