Fontanna na Jasnych Błoniach

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Fontanna na Jasnych Błoniach

Częściowa susza w szczecińskich fontannach. Nie wszystkie w tym roku trysną wodą

2022-04-21 8:23

W tym roku miejski budżet jest bardzo okrojony, istniało więc ryzyko, że z powodu oszczędności w szczecińskich fontannach zapanuje susza. Na szczęście udało się wygospodarować trochę środków na uruchomienie wodotrysków. Niestety będzie ich zdecydowanie mniej i będą działać krócej niż w latach ubiegłych.

Fontanny w mieście pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Latem dają przyjemne orzeźwienie i pozwalają przetrwać tropikalne upały. Niestety w tym roku nie będziemy ich podziwiać w pełnej krasie. Wszystko z powodu oszczędności. Jeszcze kilka tygodni temu istniało ryzyko, że w ogóle nie zostaną uruchomione, na szczęście Zakład Usług Komunalnych wygospodarował środki na uruchomienie kilku fontann.

- Budżet konieczny na utrzymanie szczecińskich fontann został ograniczony, z uwagi na zmniejszenie wpływów do budżetu miasta spowodowane decyzją rządu dot. m.in. dochodów z tytułu podatku PIT oraz inflacją i podwyżkami cen energii - tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - W ubiegłym roku koszt utrzymania miejskich fontann wyniósł ponad 660 tysięcy złotych, w tym koszt mediów to kwota 264 tysiące złotych. W tym roku, szacunkowo, za sam prąd zapłacilibyśmy 90 procent więcej.

Czytaj też: Do dwóch razy sztuka? Jest nowy termin premiery iluminacji Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Ostatecznie udało się wygospodarować środki na uruchomienie ośmiu fontann. Będą one jednak działały krócej niż zwykle. Zostaną włączone później niż zwykle, bo około 15 czerwca i będą działać tylko do 15 września.

- Decyzja dotyczy fontann: na Wałach Chrobrego, przy ulicy Szymanowskiego, w al. Jana Pawła II, na Stawie Brodowskim, w Rusałce, w parku im. Janiny Szczerskiej, na placu Zamenhofa, na placu Zwycięstwa - dodaje Andrzej Kus.

Czytaj też: Były "heheszki", a teraz wszystkim opadły szczęki... nawet prezydentowi! Tak wygląda iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy oszczędności na szczecińskich fontannach to dobra decyzja?
Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu