Bakteria New Delhi atakuje z coraz większą siłą. Będzie epidemia?

i

Autor: skeeze/cc0/pixabay Bakteria New Delhi atakuje z coraz większą siłą. Będzie epidemia?

Coraz więcej przypadków zakażenia superbakterią w Polsce. Wywołuje sepsę i nie działają na nią żadne antybiotyki [WIDEO]

2018-08-29 12:25

W 2017 r. superbakterię, zwaną New Delhi wykryto u 2500 osób. W tym roku przypadków zakażenia tą odporną na wszystkie antybiotyki bakterią może być jeszcze więcej. Czy można się przed nią chronić?

Zobacz TO WIDEO:

Można ją przenieść na rękach, bytuje w układzie pokarmowym, a podczas zabiegu medycznego może się się do układu krwionośnego, a to może doprowadzić do sepsy i ostatecznie śmierci pacjenta. Umiera co druga osoba zakażona superbakterią New Delhi, bo nie działają na nią żadne antybiotyki. Najczęściej superbakterią można zarazić się w szpitalach.

W 2017 r. w Polsce superbakterią zaraziło się 2500 osób. Epidemiolodzy szacują, że w tym roku przypadków może być jeszcze więcej. Na Podlasiu i Mazowszu superbakterię wykryto w niemal wszystkich szpitalach. Przypadki osób zakażonych New Delhi występowały również w Łodzi i Gdańsku.

New Delhi to potoczna nazwa bakterii Klebsiella pneumoniae NDM. Bakteria New Delhi po raz pierwszy została wykryta u pacjenta, który leczył się w Indiach w 2008 r. (stąd nazwa bakterii). Jest ona lekooporna za sprawą produkowanego przez nią enzymu, który rozkłada antybiotyki. New Delhi u zakażonych powoduje przewlekłe zapalenie płuc, układu moczowego, pokarmowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. New Delhi może również wywoływać sepsę, która bardzo często kończy się śmiercią pacjentów. W Polsce po raz pierwszy bakterię New Delhi wykryto u pacjenta w 2011 r. w Warszawie.

Więcej informacji o bakterii New Delhi na Poradnizdrowie.pl.

Czytaj także: Pogoda długoterminowa na wrzesień 2018. Do kiedy potrwa lato?

Zobacz TO WIDEO: