To było pierwsze takie wydarzenie w historii powojennej Polski. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne, tzw. "kontraktowe" wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Odbyły się na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu między przedstawicielami władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i opozycji. Rozmowy miały zagwarantować "koalicji" składającej się przede wszystkim z przedstawicieli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej 65 procent miejsc w Sejmie (299 mandatów). Pozostałe 161 miejsc mieli obsadzić kandydaci bezpartyjni. Wybory do Sejmu i Senatu miały mieć charakter otwarty i demokratyczny.
Do udziału w wyborach 4 czerwca 1989 r. zostali dopuszczeni przedstawiciele różnych środowisk opozycji demokratycznej, reprezentanci różnych organizacji społecznych i zawodowych, osoby niezależne.
Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci objęli w Sejmie wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych i zdobyli 99 na 100 miejsc w Senacie
4 czerwca jest również ważną datą w historii całej Europy. Polska stała się pierwszym państwem tzw. "bloku wschodniego", w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory w 1989 roku uznawane są za przełomowy moment w procesie przemian ustrojowych w Polsce i miały duży wpływ na przemiany w pozostałych krajach znajdujących się po wojnie pod wpływem ZSRR.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ