Gwiazdy

i

Autor: StockSnap / CC0 / pixabay.com

Na niebie nad Szczecinem widać przelatujące jasne punkty. Czym są Starlinki i jak je obserwować?

2020-04-22 10:00

Od pewnego czasu na nocnym niebie można zobaczyć dość nietypowe zjawisko w postaci przesuwających się "sznurów" punktów świetlnych. Wiele osób zastanawia się, skąd się wzięły i czy w związku z ich pojawieniem się, coś nam zagraża. Niektórzy mówią nawet o inwazji kosmitów.

Rzędy świecących punktów przesuwających się po nocnym niebie, widoczne najczęściej nad południowym horyzontem w godzinach wieczornych lub nad ranem, są jednym z najciekawszych zjawisk - obok jasno świecącej Wenus - jakie możemy obserwować w ostatnim czasie. Nie mają one jednak nic wspólnego z UFO. Nie są to również gwiazdy.

Tajemnicze punkty świetlne to sztuczne satelity Starlink, które wysyłane są na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Obecnie jest ich około 360. Zostały wystrzelone w pięciu seriach, więc za każdym razem możemy obserwować inną. Niewykluczone, że z biegiem czasu staną się one powszechnym zjawiskiem na niebie, gdyż firma planuje wysłać ich w kosmos aż 12 tysięcy.

Jak obserwować satelity Starlink w Szczecinie?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła. W okolicach Szczecina dobrym punktem do obserwacji nocnego nieba są np. okolice Zalewu Szczecińskiego.

Żeby sprawdzić, gdzie w danym momencie znajdują się satelity Starlink i jak szukać ich na niebie, można wejść na stronę www.heavens-above.com i podać swoją lokalizację. Wówczas otrzymamy tabelę z listą przelotów Starlinków, ich jasnością, czasem przelotów i wysokością nad horyzontem. Dostępna jest również dynamiczna wizualizacja wszystkich satelitów, które zostały już wysłane w kosmos.

Super Raport 20 IV (goście: Radosław Sikorski, Paweł Borys)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ