Nowoczesny mammograf w szczecińskim WOMP

i

Autor: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie Nowoczesny mammograf w szczecińskim WOMP

Co dziesiąta szczecinianka ma niepokojące zmiany w piersi. Nowy mammograf w WOMP przebadał już setki kobiet

2022-04-06 9:58

Już ponad 600 pacjentek zostało przebadanych na nowym mammografie, który od grudnia działa w przychodni Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego w Szczecinie. U 10 procent pań wykryte zostały niepokojące zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. To dowód na to jak ważne są badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć niebezpieczne dla zdrowia objawy i umożliwić ich leczenie we wczesnym stadium i dać szansę na szybkie i skuteczne leczenie.

Nowoczesny aparat do radiologicznego badania piersi u kobiet pojawił się w Pracowni Mammografii WOMP w grudniu 2021 roku. Przeznaczony jest głównie do badania kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Mammograf cyfrowy zastąpił aparat analogowy, dzięki czemu w pracowni Ośrodka można przebadać większą liczbę pacjentek i zwiększyć skuteczność prowadzonych badań przesiewowych.

Zakupione urządzenie jest bezpieczniejsze, ponieważ podczas badania wykorzystywana jest ograniczona dawka promieniowania. Przetworzony obraz w czasie rzeczywistym wysyłany jest do gabinetu, w którym lekarz przygotowuje opis. Tak precyzyjna analiza obrazu umożliwia wskazanie nawet bardzo wczesnych zmian w tkankach.

- U blisko 10 procent przebadanych pacjentek stwierdzone zostały zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki lub leczenia. Pierwszym objawem raka mogą być małe skupiska mikrozwapnień, niewidoczne w badaniu USG. Dotyczy to często kobiet z chorobami tarczycy, ponieważ mikrozwapnienia i zmiany ogniskowe występują u nich znacznie wcześniej. - mówi prof. dr hab. n. med. Grażyna Wilk , kierownik Działu Diagnostyki WOMP. - Okres pandemii ograniczył naszą chęć do badań, ale najwyższa pora to zmienić, dlatego gorąco zachęcamy panie do tego, żeby zgłaszały się do nas na badania.

Do tej pory na nowym urządzeniu wykonano 490 badań kobiet w ramach programu badań skryningowych (od stycznia 2022 roku) oraz 115 badań pacjentek ze skierowaniami z poradni ginekologicznych lub onkologicznych (od połowy grudnia 2021 roku).

Czytaj też: Jarmark Wielkanocny w Szczecinie. Pięć dni świątecznej atmosfery w centrum miasta

Jak wygląda badanie mammograficzne?

Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi. Im szybciej zostanie rozpoznana zmiana, tym szybciej można wdrożyć leczenie.

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Panie powinny poddawać się regularnym badaniom mammograficznym: od 40 roku życia ze skierowaniem z Poradni Onkologicznej lub Ginekologicznej oraz raz na dwa lata w przypadku kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia w ramach programu. Rak piersi stanowi około 23 procent wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 procent zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50. roku życia.

Mammograf został zakupiony w ramach programu "Narodowa Strategia Onkologiczna" ze środków budżetu państwa. Urządzenie kosztował 599 674,70 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 566 499,60 zł. Aparat jest wykorzystywany do skriningowego badania pacjentek w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały takiego badania przez ostatnie dwa lata. Dodatkowo na badanie mogą zgłosić się pacjentki ze skierowaniem od ginekologa lub onkologa.

Czytaj też: Szczecińscy neurochirurdzy uratowali życie malutkiej dziewczynce z Ukrainy. Emilka ma zaledwie 2 miesiące!

Jak się zapisać na badanie?

Rejestracja do poradni mammograficznej w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Na badanie można zapisać się dzwoniąc pod numer telefonu: 91 43 49 205 lub 91 43 49 199.

Sonda
Czy regularnie badasz piersi?
Jak rozpoznać raka piersi?