Co dalej z obwodnicą centrum Szczecina?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Kiedy powstanie siódmy etap obwodnicy śródmiejskiej?

Co dalej z trasą średnicową? Kiedy powstanie kolejny etap obwodnicy centrum Szczecina?

2022-03-24 11:37

Obwodnica śródmiejska, określana również mianem trasy średnicowej, doczekała się kolejnego etapu. Na początku 2022 roku dość krótki, bo zaledwie 700-metrowy odcinek, połączył ulicę Arkońską z aleją Wojska Polskiego, odciążając zatłoczone ulice Zaleskiego i Pawła VI, jednak nie rozwiązał problemu tranzytu przez ulice Pogodna, m.in. ul. Traugutta, przez którą przejeżdżają tysiące samochodów dziennie - zarówno osobowych, jak i ciężarowych - zdaniem wielu więcej niż przed wybudowaniem węzła Łękno. Rozwiązaniem tego problemu byłoby wybudowanie kolejnego odcinka obwodnicy.

Na tę dość istotną kwestię zwrócił uwagę szczeciński radny Patryk Jaskulski, który wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.

"Oddanie do użytku węzła Łękno spowodowało, że znacząco wzrósł ruch na ulicy Traugutta, ulica ta zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego jest zakorkowana na całej długości. Mieszkańcy skarżą się również na tranzyt tirów tą ulicą oraz przekraczanie prędkości przez wielu kierowców po godzinach szczytu komunikacyjnego oraz w nocy"

- czytamy w interpelacji.

Czytaj też: Były "heheszki", a teraz wszystkim opadły szczęki... nawet prezydentowi! Tak wygląda iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Planowany siódmy etap obwodnicy jest jej najdłuższym odcinkiem, gdyż miałby połączyć węzeł Łękno z ulicą 26 Kwietnia. To nieco ponad 2 kilometry po śladzie obecnych ulic Sienkiewicza i Twardowskiego.

"Zasadne wydaje się jak najszybsze przystąpienie do realizacji przynajmniej odcinka trasy średnicowej łączącego Wojska Polskiego z ulicą Mickiewicza"

- argumentuje radny Jaskulski i pyta m.in. o to, czy miasto dysponuje ważną dokumentacją projektową, jaki jest szacunkowy koszt inwestycji i kiedy miałaby zostać zrealizowana.

Odpowiedź na interpelację powinniśmy poznać w ciągu najbliższych tygodni, jednak optymizm nie jest w tym przypadku wskazany. Nie od dziś wiadomo, że miasto nie ma na ten cel pieniędzy, a pozyskanie dofinansowania unijnego na projekt drogowy bez udziału transportu zbiorowego może okazać się coraz trudniejsze.

Czytaj też: Śmiała się z niego cała Polska. Jak teraz wygląda słynny "lewitujący przystanek" w Szczecinie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Denerwuje Cię stanie w korkach?
Śmiała się z niego cała Polska. Tak wygląda słynny „przystanek grozy” w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają