Szczecińscy policjanci odzyskali cenne zabytki

i

Autor: mat. policji Szczecińscy policjanci odzyskali cenne zabytki

Były ukryte na prywatnym podwórku. Szczecińscy policjanci odzyskali cenne zabytki [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-03-29 9:58

Skradzione 10 lat temu elementy chrzcielnicy i granitowego orła, a także fragmenty płyt nagrobnych - to wszystko znajdowało się na terenie prywatnej posesji. Szczecińskim policjantom udało się odzyskać cenne zabytki.

W miniony weekend policjanci otrzymali informację, że na jednej z posesji w prawobrzeżnej części Szczecina znajdują się kamienne elementy zabytkowej chrzcielnicy, która została skradziona 10 lat temu. Na miejscu mundurowi znaleźli nie tylko fragment chrzcielnicy, ale również granitowego orła z podstawą, fragmenty granitowych płyt nagrobnych, kompletną płytę z marblitu pochodzącą z grobu Ericha Wörpel, który urodził się 16 czerwca 1894 roku i zmarł 8 czerwca 1912 roku oraz kamienie morowe z XVIII wieku, które zostały skradzione z Puszczy Bukowej.

Czytaj też: Szczecińska policjantka zareagowała w samą porę. Chwilę później mogło dojść do tragedii

Granitowy orzeł pozbawiony był głowy i skrzydeł. To element pomnika, który w 1919 roku stanął na skrzyżowaniu ulic Pszennej i Chłopskiej i został zniszczony po II wojnie światowej. Właściciel posesji tłumaczył, że zabrał go z tego miejsca, by go zabezpieczyć, jednak nie poinformował nikogo o tym fakcie.

O losach pozostałości pomnika i płyt nagrobnych zdecyduje Miejski Konserwator Zabytków. Natomiast Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Czytaj też: Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Szczecińscy policjanci odnaleźli cenne zabytki