Budowa SKM Szczecin z gigantycznym opóźnieniem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Budowa SKM Szczecin z gigantycznym opóźnieniem

Budowa SKM Szczecin z gigantycznym opóźnieniem. Będzie nowy termin? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-25 14:52

Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej to jedna z największych i najbardziej pechowych inwestycji komunikacyjnych ostatnich lat w Szczecinie i regionie. Postęp prac jest bardzo powolny, a opóźnienie sięga już wielu miesięcy. Istnieje więc ryzyko utraty ogromnej, ponad półmiliardowej dotacji z Unii Europejskiej. Jest jednak cień szansy, by uniknąć utraty unijnego dofinansowania. Spółka PKP PLK złożyła wniosek o przesunięcie terminu zakończenia prac o rok.

Zgodnie z nowym harmonogramem prace miałyby zakończyć się 31 grudnia 2023 roku, czyli w terminie, do którego miała zostać rozliczona dotacja. Jak informuje Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, PKP Polskie Linie Kolejowe złożyły do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. Jeżeli odpowiedź ze strony CUPT będzie pozytywna, utrata finansowania nie będzie zagrożona.

Pierwotnie planowano, że budowa SKM zakończy się w 2022 roku. Wiadomo już jednak, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Na linii ze Szczecina Głównego do Polic, która wymaga wręcz odbudowy od podstaw, dzieje się bardzo niewiele. Między przystankiem Szczecin Pomorzany i stacją Szczecin Turzyn "straszy" pusty ślad po rozebranym torze, a nieczynne od lat przystanki zarastają chwastami.

Czytaj też: Przebudowa okolic przystanku SKM Szczecin Gocław. Przetarg został wznowiony

Niewielkie postępy widać na przystanku Szczecin Drzetowo, gdzie widać już fragmenty nowego peronu. Prace toczą się jednak bardzo powoli. Najbardziej zaawansowane postępy widać na Łęknie, gdzie w ramach budowy kolejnego fragmentu obwodnicy i węzła komunikacyjnego powstał nowy przystanek. To jednak przysłowiowa "kropla w morzu".

Prace przy przebudowie linii kolejowych wykonuje spółka Trakcja, która boryka się z licznymi problemami. W styczniu 2022 r. część zadań na linii Szczecin - Police przejął wykonawca zastępczy, firma ZRK-DOM z Poznania.

Zdecydowanie więcej dzieje się na samorządowej części inwestycji, do której zalicza się budowa węzłów przesiadkowych, parkingów P+R czy otoczenia przyszłych przystanków SKM. Gotowy jest m.in. węzeł przesiadkowy w Szczecinie Podjuchach i Stargardzie. Prace toczą się m.in. w Goleniowie i Szczecinie Zdunowie. Ogłaszane i rozstrzygane są również przetargi na kolejne zadania.

Czytaj też: Szczecin Zdunowo: To już oficjalnie plac budowy. Ruszają prace wokół przystanku SKM

Sonda
Czy wierzysz w to, że SKM powstanie w Szczecinie?
Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Postępy nie napawają optymizmem