Brama największej nekropolii w Polsce odzyskała dawny blask. Wygląda prawie jak przed wojną [ZDJĘCIA]

2020-12-30 8:39

Zakończył się remont dachu bramy głównej Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Okazałe wejście na największą nekropolię w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie, odzyskało swój dawny blask i wygląda prawie tak jak przed dziesiątkami lat. Brakuje tylko jednego elementu.

Do niedawna bramę główną szczecińskiego cmentarza pokrywały tradysyjne dachówki w ceglanym kolorze. Obecnie dach ma kolor grafitowy - dokładnie taki, jaki mogli podziwiać mieszkańcy przedwojennego Szczecina. Do oryginalnego wyglądu brakuje jedynie charakterystycznej wieżyczki, która znajdowała się w centralnej części budowli, nad prześwitem wjazdowym.

- Przeciekający dach bramy głównej oraz uszkodzone dachówki czy odpływy wody to już przeszłość - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Wykonawca zakończył generalny remont zadaszenia. Obejmował on rozbiórkę istniejącego poszycia dachowego, wykonanie obróbek blacharskich, nowych kominów, świetlików, rur i rynien.

Zobacz też: Sensacyjne odkrycie w Szczecinie Dąbiu. Znaleziono 300-letnią kamienną płytę nagrobną [ZDJĘCIA]

Wymienione zostały uszkodzone elementy konstrukcji więźby. Wszystko zostało odgrzybione, zaimpregnowane oraz wzmocnione. Uporządkowana i naprawiona została także instalacja elektryczna.

- Dzisiaj widzimy już zupełnie nową dachówkę ceramiczną w kolorze grafitowym. Taka kolorystyka zastosowana była oryginalnie - dodaje Andrzej Kus.

Prace prowadzone były w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Inwestycja kosztowała 1,3 mln złotych.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Pomimo zakazu, szczecinianie wieszają kłódki na zabytkowym mostku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany