Akcja podjęcia bomby przez saperów planowana jest rankiem w niedzielę 23 sierpnia. Według ekspertów możliwy promień rażenia odłamków wynosi do 1200 metrów. Z tego powodu na terenach leżących najbliżej miejsca znalezienia bomby, dojdzie do ewakuacji mieszkańców. To duża operacja logistyczna, której początek zaplanowano na godz. 5:00.
- Nie jest to pierwszy przypadek odkrycia bomby na terenie Szczecina i na pewno nie ostatni – mówi Szczepan Stempiński, pełnomocnik prezydenta miasta ds. bezpieczeństwa. Mamy doświadczeniaz 2013 roku, gdy także musiało dojść do ewakuacji części mieszkańców. Prosimy o współpracę i odpowiedzialne podejście. Deklarujemy też wsparcie służb w pełnym zakresie.
Jaki obszar obejmie ewakuacja?
Na obecną chwilę przewiduje się ewakuację kilkuset osób. Dokładna liczba zależeć będzie od rzeczywistej liczby osób zajmujących lokale. Ewakuacja obejmie także dwa hotele: Hotel Zamek i Hotel Focus.
Ewakuacja dotyczy mieszkańców ulic:
- Kłodna 25
- Panieńska 10, 10A, 10B, 11, 12, 13,14, 16, 17, 18, 19, 20, 46
- Panieńska 15 (Hotel Zamkowy)
- Środowa 8, 8/1, 9, 10
- Kurza Stopka 6, 13
- Mała Odrzańska 19, 21
- Wielka Odrzańska 26, 27, 28, 29, 30, 31
- Osiek 7
Przewiduje się także ewakuację Łasztowni, w tym przystani oraz obsługi wesołego miasteczka mieszkającej w rejonie Trasy Zamkowej.
Jak będzie wyglądać ewakuacja?
Na ulicę Panieńską i ulicę Wendy zostaną podstawione autobusy spółek komunikacyjnych (około godz. 5:00. Mapka w załączeniu), którymi osoby ewakuowane zostaną przewiezione do miejsca zbiórki, czyli Szczecińskiego Domu Sportu przy ul. Wąskiej 16.
Planowane działania poprzedzi szeroka akcja informacyjna w mediach, wykorzystanie dźwiękowego systemu alarmowego oraz radiowozy Straży Miejskiej, które będą informowały o zagrożeniu. Powiadomienia otrzymają mieszkańcy, zarządcy budynków oraz terenu.
Po zakończeniu akcji, autobusy zabiorą mieszkańców w drogę powrotną.
Komunikacja miejska
Całkowite wstrzymanie ruchu w strefie zagrożenia nastąpi na ok. 30 minut przed przystąpieniem do pracy saperów. Rozpoczęcie operacji podjęcia bomby planowane jest między godz. 6.00 a 6:30. Czas przewidziany na załadunek to 40-60 minut. Ostateczne godziny będą zależały od sprawnego przebiegu ewakuacji oraz zamknięcia strefy niebezpiecznej.
Osoby niepełnosprawne
Osoby niepełnosprawne zostaną ewakuowane przez SOKON. W przypadku osób chorych w tym wentylowanych, transportem zajmie się Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.
Środki bezpieczeństwa z uwagi na pandemię
Podejmowane działania będą zgodne z wytycznymi PSSE. Podczas ewakuacji oraz przewozu do miejsc wyczekiwania będą przestrzegane wszystkie wymogi reżimu sanitarnego. Dla osób ewakuowanych zostaną przygotowane maseczki oraz środki do dezynfekcji rąk.
Trwa ustalanie czy w budynkach przewidzianych do ewakuacji mieszkają ludzie odbywający kwarantannę lub izolowani (na obecną chwilę nie ma takich osób). Takie dane mogą się jednak pojawić również w dzień poprzedzający akcję wydobycia bomby. Aktualnie jest opracowywany sposób działania oraz siły i środki potrzebne do ewakuacji takich osób.
Trasa ewakuacji bomby z terenu miasta
Gryf Nieruchomości Władysława IV 1 - Władysława IV 1 - Św. Floriana – Energetyków – Gdańska – Hangarowa – Struga – Zwierzyniecka - Węzeł drogowy Kijewo zjazd na A6 / 3 - A6/S3 do zjazdu w drogę Nr 142 do drogi Nr 20, za Chociwlem na Ińsko, dalej w kierunku poligonu.
Informacji udziela Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności – telefon 91 424 51 10 lub Straż Miejska pod numerem dyżurnym 986.