Zadanie zostanie zrealizowane na podstawie konsultacji z służbami miejskimi, które odpowiadają za bezpieczeństwo w mieście, m.in.: z policją, strażą miejską, a także Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego i Wydziałem Gospodarki Komunalnej. W ich efekcie powstała mapa miejsc, w których powinny pojawić się nowe kamery monitoringu miejskiego.
Polecany artykuł:
W ramach uzgodnień zostały wskazane także typy i rodzaje automatycznych analiz obrazu pod kątem płynności ruchu, zgromadzeń czy przejazdu na czerwonym świetle.
- To jest duży krok właśnie w cyfryzacji i taki krok w kierunku smart city, czyli wykorzystania wielu instrumentów informatycznych, po to żeby jak najlepiej zarządzać miastem. Żebyśmy mogli tak naprawdę reagować we właściwym czasie na różnego rodzaju sytuacje – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Gdzie pojawią się nowe kamery?
Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie rozbudowy systemu, dostarczenie i zainstalowanie centrum przetwarzania danych dla systemu monitoringu, oraz montaż około 500 nowych kamer w 82 miejscach na terenie miasta. Kamery zostaną zainstalowane m.in. na Basenie Górniczym, Placu Kościuszki i Rondzie Hakena, a także przy głównych drogach wjazdowych do Szczecina.
- To będzie duży system, myślę że jeden z większych w tym momencie w miastach tego typu w Polsce, będzie miał swoja platformę sprzętową, na której będzie postawione rozwiązanie softwarowe - podsumowuje Marcin Staniewski, prezes zarządu konsorcjum Maxto z Modlniczki pod Krakowem. - Myślę, że w dużej mierze ułatwi to prace ludziom.
Kamer będzie czterokrotnie więcej
Dotychczas istniejący system monitoringu miejskiego składał się ze 186 kamer. Rozbudowa zakłada więc niemal czterokrotne powiększenie tej liczby.
Koszt inwestycji to ponad 16,5 miliona złotych. Zgodnie z umową powinna ona zostać zrealizowana w ciągu trzech lat.