Wkrótce poznamy ostateczny efekt

Będzie przypominał o miejscu, którego już nie ma w Szczecinie. Przy ulicy Dworcowej powstaje wyjątkowy mural

2022-10-17 20:20

Ten budynek zniknął z pejzażu Szczecina ponad 80 lat temu. Pozostała po nim jedynie pamiątkowa tablica i archiwalne fotografie. Wkrótce będzie o nim przypominał również mural przedstawiający szczecińską synagogę. Powstaje on w miejscu, w którym niegdyś stała świątynia.

Wielkoformatowe dzieło powstaje na ścianie szczytowej Książnicy Pomorskiej, która stoi obok zniszczonej synagogi. Mural będzie przypominał o historii tego miejsca, z którym wiąże się z wydarzeniami, które zapoczątkowały jedną z największych zbrodni w historii ludzkości. To właśnie w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku rozpoczęła się seria napadów na sklepy, mieszkania i miejsca kultu Żydów. Pamiętnej "nocy kryształowej" w Szczecinie spłonęła tzw. Nowa Synagoga, która mieściła się przy ówczesnej Grüne Schanze, czyli obecnej ulicy Dworcowej.

Budynek powstał w latach 70. XIX wieku. 29 czerwca 1879 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni. Uroczystość poświęcenia synagogi odbyła się dwa lata później, 3 maja 1875 roku. W kolejnych latach budynek był wielokrotnie przebudowywany. W styczniu 1922 roku synagoga padła ofiarą kradzieży, podczas której zaginęły prawie wszystkie przedmioty ze srebra.

W nocy z 9 na 10 listopada, podczas "nocy kryształowej", na terenie całych Niemiec hitlerowskie bojówki zorganizowały atak na liczne nieruchomości należące do Żydów. W Szczecinie zniszczono wiele sklepów, mieszkań i klubów sportowych, zbeszczeszczono cmentarz przy obecnej ul. Ojca Beyzyma i znajdującą się tam kaplicę. Podpalono również synagogę przy Grüne Schanze, czyli obecnej ulicy Dworcowej. Z płonącej świątyni udało się uratować zwoje Tory, które następnie trafiły do synagogi w Hamburgu. Niestety tam zostały ostatecznie zniszczone wskutek bombardowań w 1942 roku.

Ruiny spalonej synagogi zostały zburzone w 1940 roku. Po wojnie w jej miejscu powstał jeden z kilku bloków mieszkalnych znajdujących się przy ul. Dworcowej. Jednym z nielicznych śladów po dawnej świątyni jest fragment muru, na którym w 1999 roku umieszczono pamiątkową tablicę w trzech językach.

Autorem dzieła jest Fruit of the Lump, autor licznych wielkoformatowych malowideł, które można znaleźć w przestrzeni Szczecina. Mural powstaje z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów dzięki dofinansowaniu urzędu marszałkowskiego dla mniejszości narodowych. Jego odsłonięcie planowane jest na 9 listopada, czyli w 84. rocznicę "nocy kryształowej".

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać jeszcze więcej murali?
Ekologiczne murale ozdobiły urząd marszałkowski w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają