Synagoga w Szczecinie

i

Autor: sedina.pl

Ta noc była początkiem jednego z największych KOSZMARÓW w historii ludzkości. 83 lata temu spłonęła szczecińska synagoga

2021-11-10 10:36

To wydarzenie zapoczątkowało wielki koszmar, który trwał przez kilka kolejnych lat i zapisał się w historii ludzkości jako jedna z największych zbrodni. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku rozpoczęła się seria napadów na sklepy, mieszkania i miejsca kultu Żydów. Pamiętnej "kryształowej nocy" w Szczecinie spłonęła synagoga, która mieściła się przy ówczesnej Grüne Schanze, czyli obecnej ulicy Dworcowej.

Tzw. Nowa Synagoga powstała w latach 70. XIX wieku. 29 czerwca 1879 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni. Uroczystość poświęcenia synagogi odbyła się dwa lata później, 3 maja 1875 roku.

W kolejnych latach budynek był wielokrotnie przebudowywany. W styczniu 1922 roku synagoga padła ofiarą kradzieży, podczas której zaginęły prawie wszystkie przedmioty ze srebra.

Czytaj też: Kreacje z "Dany" były znane nie tylko w Polsce! Zobaczcie jak ubierały się szczecinianki pół wieku temu! [GALERIA]

W nocy z 9 na 10 listopada, podczas "nocy kryształowej", na terenie całych Niemiec hitlerowskie bojówki zorganizowały atak na liczne nieruchomości należące do Żydów. W Szczecinie zniszczono wiele sklepów, mieszkań i klubów sportowych, zbeszczeszczono cmentarz przy obecnej ul. Ojca Beyzyma i znajdującą się tam kaplicę. Podpalono również synagogę przy u Dworcowej.

Czytaj też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Z płonącej świątyni udało się uratować zwoje Tory, które następnie trafiły do synagogi w Hamburgu. Niestety tam zostały ostatecznie zniszczone wskutek bombardowań w 1942 roku.

Ruiny spalonej synagogi zostały zburzone w 1940 roku. Po wojnie w jej miejscu powstał jeden z kilku bloków mieszkalnych znajdujących się przy ul. Dworcowej. Jednym z nielicznych śladów po dawnej świątyni jest fragment muru, na którym w 1999 roku umieszczono pamiątkową tablicę w trzech językach.

Czytaj też: Ukryty, zapomniany i owiany tajemnicą. Zabytkowy mur w centrum Szczecina, o którym wielu mieszkańców nie miało pojęcia [ZDJĘCIA]

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają