Jabłka

i

Autor: 3centista / CC0 / pixabay.com

Będzie jak dawniej. Owocowy sad powstanie pod Gryfinem. Leśnicy zapraszają do wspólnego sadzenia

2021-06-18 9:35

Kiedyś były nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Dziś jest ich zdecydowanie mniej. By ocalić je od zapomnienia, w Nadleśnictwie Gryfino ponownie pojawią się owocowe sady, w których pojawią się m.in. stare odmiany drzew owocowych, m.in. jabłoni, gruszy, śliwy i czereśni. Drzewa zostaną posadzone w miejscach, gdzie istnieją pozostałości sadów, które wymagają rewitalizacji.

Przed laty sady owocowe towarzyszyły często osadom i przysiółkom, po których dziś pozostało już często wspomnienie. Wiele drzew już dawno uschło, a stare odmiany owoców niemalże wyginęły. Drzewa owocowe stanowiły również element przydrożnych alei i były nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu. W ramach ogólnopolskiej akcji "Łączą Nas drzewa" rozpoczyna się przywracanie sadów na terenie Nadleśnictwa Gryfino.

Czytaj też: Mieli kosić trawniki... i się wycofali! A Szczecin zarasta jak dzika łąka

Sady powstaną m.in. w śródleśnych enklawach, gdzie uprawa drzew owocowych starych odmian będzie miała szansę na powodzenie, a także w miejscach gdzie do dziś istnieją ich pozostałości, które wymagają rewitalizacji.

Jabłka, grusze, śliwy, wiśnie czy czereśnie, które były sadzone przed dekadami są niezwykle smaczne. Nadają się do jedzenia na surowo oraz do przetworów. Sady owocowe są również wyjątkowo urokliwe.

Pierwsze sadzenie drzew odbędzie się już w najbliższą sobotę w okolicy miejscowości Borzym i Dołgie. Posadzonych zostanie 30 jabłoni starych odmian. Osoby, które chciałyby dołączyć do akcji, muszą zgłosić swój udział. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Gryfino.

Rozwiąż QUIZ: Oryginał czy podróbka? Masz aż 50 procent szans na prawidłową odpowiedź!

Widok jak z horroru! Drzewo zniknęło pod grubą warstwą pajęczyn
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany