Bohater został wybrany nieprzypadkowo. Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Kornela Makuszyńskiego, czyli autora bajki o popularnym koziołku, który wybrał się w podróż do Pacanowa.
Szczecin jest kolejnym przystankiem na trasie projektu "Erasmus+" odbywającego się pod hasłem „Fairytales cross European borders” (czyli "bajki przekraczają granice"). Ideą projektu jest poznawanie kultury, obyczajów, historii i geografii 9 krajów europejskich: Danii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, Rumunii, Grecji, Turcji i Polski. W projekcie biorą udział nauczyciele z wymienionych krajów, którzy przyjechali do Szczecina w poniedziałek i pozostaną u nas do piątku.
Przeczytaj również: 12 listopada dniem wolnym od pracy. Sejm przyjął poprawki! Będzie zakaz handlu
Program spotkań przygotowują szkoły z krajów biorących w projekcie, a w jego tworzenie zaangażowani są nauczyciele i uczniowie. W naszym mieście w akcję włączyło się Szczecińskie Centrum Montessori, które przyjęło gości z zagranicy i gdzie odbywa się większość wydarzeń związanych z projektem. Są to m.in. warszaty, prezentacje oraz wspólne wycieczki po Szczecinie i okolicach.
Uczestnicy mogli już podziwiać najbardziej znane miejsca w Szczecinie, m.in. Wały Chrobrego, Filharmonię, Zamek Książąt Pomorskich i Muzeum Techniki i Komunikacji. Wybrali się również na całodniową wycieczkę do Darłowa, a także mogli spróbować swoich sił w przygotowywaniu tradycyjnych polskich potraw jak bigos, żurek czy pierogi lub upiec prawdziwy polski chleb.
Nauczyciele biorący udział w projekcie, podczas warsztatów wymieniają się także doświadczeniem, metodologią, technikami nauczania, metodami dydaktycznymi. Podczas wizyty w Polsce odbywały się m.in. warsztaty z metody Montessori, prowadzone przez naszych pedagogów, a także "cooperative learning" przygotowane przez nauczycieli z Niemiec i Danii.
Projekt "Fairytales cross European borders" realizowany jest od 2017 roku i zakończy się za dwa lata.