Nie żyje autor najsłynniejszej polskiej szanty. Jerzy Porębski miał 82 lata

i

Autor: Kapitel / CC0 / wikipedia.org Nie żyje autor najsłynniejszej polskiej szanty. Jerzy Porębski miał 82 lata

Autor najsłynniejszej polskiej szanty "Gdzie ta keja?" spocznie w Świnoujściu. Kiedy pogrzeb?

2021-08-20 20:55

Jerzy Porębski, autor najbardziej popularnej polskiej pieśni szantowej "Gdzie ta keja?" i założyciel legendarnej grupy Stare Dzwony, zostanie pochowany na cmentarzu w Świnoujściu. Znany szantymen zmarł w nocy ze środy na czwartek. Miał 82 lata.

O śmierci muzyka poinformował w czwartek, 19 sierpnia na Facebooku Marek T. Słaby, prezes Polskiej Fundacji Morskiej. Jerzy Porębski był znanym szantymenem i autorem piosenek o tematyce żeglarskiej. Spod jego pióra wyszła najbardziej znana pieśń szantowa w Polsce, czyli "Gdzie ta keja?", a także kilkadziesiąt innych utworów opowiadających o życiu na morzu.

Czytaj więcej: Nie żyje autor najsłynniejszej polskiej szanty. Jerzy Porębski miał 82 lata

Jerzy Porębski pochodził ze Śląska, mieszkał w Świnoujściu. Był doktorem oceanografii. Pracował na statkach rybackich. To właśnie na morzu zainteresował się muzyką, jednak działalność estradową zaczął w latach 70., występując na licznych festiwalach szantowych i zdobywając coraz większą popularność. Był również współzałożycielem i wieloletnim członkiem legendarnej grupy szantowej Stare Dzwony.

Ostatnie pożegnanie Jerzego Porębskiego odbędzie się w poniedziałek, 23 sierpnia 2021 r. w Świnoujściu. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie o godz. 13:00 msza św. w kościele bł. Michała Kozala przy ul. Gdańskiej w Świnoujściu. O godz. 14:30 muzyk zostanie pochowany na świnoujskim Cmentarzu Komunalnym.

Sonda
Czy lubisz szanty?
Tysiące wyjątkowych kwiatów ozdobiły największy cmentarz w Polsce