Tysiące wyjątkowych kwiatów ozdobiły największy cmentarz w Polsce

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zakwitła werbena patagońska

Tysiące wyjątkowych kwiatów ozdobiły największy cmentarz w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-08-13 19:37

Cmentarz Centralny w Szczecinie to nie tylko największa, ale również jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce. To wyjątkowy park, w którym można znaleźć ciekawe gatunki roślin i niepowtarzalne, zaplanowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, założenia ogrodowe. Jednym z takich miejsc są okolice głównej bramy, gdzie od kilku tygodni możemy zobaczyć prawdziwe morze przepięknych roślin. W tym roku, po raz pierwszy zagościła w tym miejscu werbena patagońska, która zakwitła tysiącami fioletowych kwiatów.

Mijając główną bramę Cmentarza Centralnego, trudno nie zachwycić się tym widokiem. Rabaty pokryły się wyjątkowymi roślinami z niezliczoną ilością fioletowych kwiatów. Wszystko za sprawą werbeny patagońskiej – byliny, której wysokość dochodzi nawet do 160 centymetrów.

- W miejscach mniej nasłonecznionych potrafi osiągnąć nawet 2 metry - tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Gatunek ten kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Drobne kwiaty zebrane w wiechy o średnicy 10-12 centymetrów swoim nektarem wabią motyle. Gatunek ten jest mrozoodporny i łatwy w uprawie.

Czytaj też: To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Poznaj siedem tajemnic szczecińskiej nekropolii! [GALERIA]

Werbena patagońska nadaje się do nasadzeń we własnym gronie, jako tło dla niskich krzewów, ale także znakomicie prezentuje się rosnąc tuż przy ozdobnych trawach czy niskich żywopłotach.

W takiej ilości werbena patagońska pojawiła się na szczecińskim cmentarzu po raz pierwszy.

- Łącznie posadzonych zostało blisko 3,5 tysiąca przepięknych roślin - dodaje Andrzej Kus.

Czytaj też: To jemu zawdzięczamy największy cmentarz w Polsce. Tak wygląda grób Wilhelma Meyera-Schwartau [ZDJĘCIA]

Tysiące wyjątkowych kwiatów ozdobiły największy cmentarz w Polsce
Nasi Partnerzy polecają