Nie żyje autor najsłynniejszej polskiej szanty. Jerzy Porębski miał 82 lata

i

Autor: Kapitel / CC0 / wikipedia.org Nie żyje autor najsłynniejszej polskiej szanty. Jerzy Porębski miał 82 lata

Nie żyje autor najsłynniejszej polskiej szanty. Jerzy Porębski miał 82 lata

2021-08-19 13:24

Smutna informacja dla miłośników piosenek o tematyce morskiej i żeglarskiej. W nocy ze środy na czwartek, w wieku 82 lat zmarł Jerzy Porębski, twórca najsłynniejszej polskiej pieśni szantowej "Gdzie ta keja?".

"Z żalem informujemy, że w wieku 82 lat na wieczną wachtę odszedł Jerzy Porębski, członek Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej.W imieniu swoim, Zarządu i współpracowników Polskiej Fundacji Morskiej przekazuję wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom"

Poinformował w czwartek na Facebooku Marek T. Słaby, prezes Polskiej Fundacji Morskiej.

Jerzy Porębski był znanym szantymenem i autorem piosenek o tematyce żeglarskiej. Spod jego pióra wyszła najbardziej znana pieśń szantowa w Polsce, czyli "Gdzie ta keja?". Pochodził ze Śląska, mieszkał w Świnoujściu. Był doktorem oceanografii. Pracował na statkach rybackich.

Twórczość muzyczną rozpoczął w połowie lat 60., działalność estradową zaczął w latach 70., występując na licznych festiwalach szantowych i zdobywając coraz większą popularność. Był współzałożycielem i wieloletnim członkiem legendarnej grupy szantowej Stare Dzwony.

Jerzy Porębski miał 82 lata.

Czytaj też: DRAMAT na Bałtyku. Fale rzuciły jacht na kamieniste nabrzeże. Mamy ZDJĘCIA!

"Żagle 2021" w Szczecinie na półmetku. Tłumy nad Odrą
Nasi Partnerzy polecają