Arkadiusz Kraska

i

Autor: SE.pl Arkadiusz Kraska

Arkadiusz Kraska: "Wszystko jest nowe, wszystko mnie dziwi" [WIDEO]

2019-05-09 0:16

"Wariacja. Totalna wariacja!" - taka była pierwsza myśl w głowie Arkadiusza Kraski po opuszczeniu murów zakładu karnego. Mężczyzna, który spędził ponad 19 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił, uczy się na nowo żyć na wolności.

Szczecinianin został skazany za podwójne morderstwo, jakie miał rzekomo popełnić w 1999 roku. W poniedziałek, decyzją Sądu Najwyższego, wyrok został wstrzymany. Kraska, teraz już na wolności, będzie oczekiwał ponownego procesu, który odbędzie się w lipcu.

Przeczytaj również: Zaatakował działacza PiS. Usłyszał zarzuty, ale nie trafi do aresztu

Po blisko dwudziestu latach, życie na wolności jest dla 45-letniego Arkadiusza Kraski zupełnie inne. Jak przyznaje w wywiadzie z "Super Expressem", musi uczyć się wszystkiego od nowa.

Arkadiusz Kraska na wolności

i

Autor: AW Arkadiusz Kraska na wolności

- Te brawa, te owacje to było coś pięknego - tak wspomina pierwsze chwile na wolności. Kraska opuścił mury Aresztu Śledczego w Szczecinie w poniedziałek po południu. Za kratkami spędził dokładnie 19 lat, 7 miesięcy i 6 dni. Teraz czeka go zupełnie nowe życie, na wolności. W świecie, który przez blisko dwie dekady bardzo się zmienił. To sprawia, że przed nim jest wiele wyzwań. Są też obawy.

- Od początku muszę się nauczyć żyć. I to jest najgorsze w tym wszystkim, czy dam sobie radę - mówi Arkadiusz Kraska. - W więzieniu myślałem "dam radę", a rzeczywistość jest zupełnie inna. To jest dopiero wyzwanie. Wszystko jest nowe, wszystko mnie dziwi. Nawet mając telefon w ręku, nie wiem, co to jest. Smartfon? "Przecież trzymasz go w dłoni!". A to takie coś? Na takich rzeczach się łapię.

Przeczytaj również: Uwaga! Wariat na drodze! Pirat drogowy w centrum Szczecina [WIDEO]

Z wyjściem na wolność pojawia się także kolejne pytanie: z czego żyć?

- Rodzina trochę odłożyła dla mnie, jak mogli, bo pracują. Będę więc miał na początek tej drogi.

Kraska będzie starał się również o rentę. Wszystko z powodu problemów ze zdrowiem.

- Przyjeżdża mecenas i będziemy składali do premiera wniosek o rentę, bo podczas pobytu w zakładzie karnym nabawiłem się dużo chorób i też kontuzji prawej ręki, gdzie jest praktycznie bezwładna. Nie daję rady w dźwiganiu czegokolwiek.

Przeczytaj również: Odszkodowanie dla Arkadiusza Kraski? "To nie temat na dzisiaj"

Po długim życiu w odosobnieniu, na 45-latka czeka również wiele spraw do nadrobienia. Od czego zacznie?

- Wszystko. Wszystko trzeba załatwić. Najbardziej teraz czekam na spotkanie z moim synem. On teraz jest w Tajlandii i 6 czerwca przylatuje i już mamy spotkanie zorganizowane. To będzie teraz dla mnie największe wyzwanie.

Arkadiusz Kraska na wolności

i

Autor: Grzegorz Piepke Arkadiusz Kraska na wolności

Kolejna sprawa z udziałem Kraski odbędzie się 9 lipca. Wtedy Sąd Najwyższy ostatecznie uzna czy uchylić wyroki sądów pierwszej i drugiej instancji, czego domaga się prokurator.

Przeczytaj również: Zwrócił uwagę parkującemu na miejscu dla niepełnosprawnych. W odpowiedzi usłyszał, że jest "głupim ch***m". Skandaliczne zachowanie kierowcy jeepa

Zobacz rozmowę z Arkadiuszem Kraską:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany