Archeolodzy pojawią się na szczecińskim Podzamczu. Będą szukać pozostałości kościoła na Rynku Nowym

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Archeolodzy pojawią się na szczecińskim Podzamczu. Będą szukać pozostałości kościoła na Rynku Nowym

Zmiany na Starym Mieście

Archeolodzy pojawią się na szczecińskim Podzamczu. Będą szukać pozostałości kościoła na Rynku Nowym

2022-08-08 8:27

Obecnie rynkiem jest tylko z nazwy. Zastawiony po brzegi samochodami, jeden z najważniejszych staromiejskich placów w Szczecinie, ma szansę wkrótce stać się wizytówką i atrakcją turystyczną. Wszystko dzięki wyeksponowaniu pozostałości kościoła św. Mikołaja, który przed setkami lat stał w tym miejscu. Zanim to jednak nastąpi, miejsce zostanie przebadane przez archeologów.

Badaniom archeologiczno-architektonicznym poddane zostaną relikty kościoła św. Mikołaja. Do badań zostanie dołączone sprawozdanie wraz z naukowym opracowaniem wyników w postaci szczegółowych wytycznych konserwatorskich do projektu rewaloryzacji Rynku Nowego na Podzamczu.

Czytaj też: Justyna Machnik stworzyła wyjątkowe miejsce w Szczecinie. "Dzieło życia!" [WIDEO]

- Podziemne relikty budynku wciąż znajdują się pod brukiem Rynku Nowego, po północnej stronie Ratusza Staromiejskiego – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. - Na podstawie wyników badań zostaną wypracowane szczegółowe wytyczne konserwatorskie określające optymalny sposób ekspozycji historycznych reliktów. Tym samym przywrócona zostanie historyczna funkcja placu – jako ogólnodostępnej przestrzeni publicznej o charakterze rynku staromiejskiego, uwzględniającego rozwiązania funkcjonalne i estetyczne dostosowane do zabytkowej przestrzeni.

Obszar opracowania obejmuje plac Rynek Nowy i część ulicy Panieńskiej. Cały teren objęty pracami to ponad 1800 metrów kwadratowych.

Pierwsze przygotowania rozpoczną się już w najbliższy piątek, 12 sierpnia. Wiąże się to ze zmianą organizacji ruchu. Część placu zostanie ogrodzona, a co za tym idzie - zmniejszy się liczba miejsc postojowych. To jednak nie koniec zmian. Do końca sierpnia ogrodzony zostanie cały Rynek Nowy i fragment ulicy Panieńskiej. Zachowany zostanie jedynie przejazd między ulicami Opłotki i Panieńską.

Prace archeologiczne potrwają do połowy października, efekty prac wraz z opracowaniem poznamy do końca 2022 roku.

Czytaj też: W zmodernizowanym Teatrze Letnim brakuje ważnego elementu. Interweniują szczecińscy radni [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Opłaty za parkowanie odniosły skutek. Na szczecińskim Podzamczu zrobiło się luźniej
Nasi Partnerzy polecają