Mozaika z przesłaniem

Alfabet szczecińskiego Śródmieścia ozdobił podwórko w centrum miasta. Każda litera ma znaczenie

2022-09-28 10:45

Mozaiki wykonane z fragmentów ceramicznych płytek były bardzo popularne w czasach PRL, obecnie przeżywają swój renesans. Po latach niełaski, od pewnego czasu mozaiki wracają do przestrzeni Szczecina, dodając odrobiny koloru w mało atrakcyjnych miejscach. Ostatnio na jednym z podwórek w centrum miasta pojawiło się kolejne dzieło, które ma szczególne znaczenie, gdyż wiąże się z wieloma "kultowymi" miejscami w Szczecinie.

Na zapleczu budynków przy alei Wojska Polskiego powstała mozaika, która na pierwszy rzut oka wydaje się dość prosta w formie i przekazie. Przedstawia bowiem polski alfabet. Okazuje się jednak, że każda pojedyncza litera ma ważne znaczenie i związana jest z miejscem, które istniało lub istnieje w szczecińskim Śródmieściu i zapisało się w świadomości i wspomnieniach mieszkańców.

Mozaikowy alfabet na jednym ze szczecińskich podwórek. Każda litera ma ważne znaczenie

Dla przykładu, litera "A" nawiązuje do szyldu znanej apteki przy placu Grunwaldzkim, litera "B" związana jest z nieistniejącym już sklepem odzieżowym "Barbara" przy ulicy Krzywoustego, "J" pochodzi z szyldu legendarnej kawiarni "Jubilatka", która mieściła się dosłownie "po sąsiedzku", przy alei Wojska Polskiego, "K" to z kolei nawiązanie do kina "Kosmos", litera "P" to symbol popularnych w czasach PRL sklepów "Pewex", "Ś" jest nawiązaniem do szyldu kultowego "Świata Dziecka" przy placu Lotników, a stylizowana litera "W" to element szyldu znanego w całym mieście baru "Wiarus" na Turzynie.

"Alfabet Śródmieścia" jest już siódmą mozaiką, która powstała w Szczecinie z inicjatywy Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki. Jej odsłonięcie miało miejsce w połowie września 2022 roku, podczas kolejnej edycji "Święta Śródmieścia". Mozaika przy al. Wojska Polskiego jest wspólnym dziełem mieszkańców, którzy stworzyli ją podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów.

Podobne dzieła możemy podziwiać w różnych punktach miasta, m.in. na ścianie garażu przy ul. Mazowieckiej, między budynkami mieszkalnymi przy ul. Pułaskiego czy na tyłach kamienicy przy ul. Bałuki, gdzie na jednej ze ścian zaniedbanego podwórka pojawił się napis "Miłość".

W przestrzeni miasta można również znaleźć wiele mozaik, które powstały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Część z nich jest ukryta we wnętrzach budynków użyteczności publicznej, są też takie, na które można natknąć się podczas spacerów po Szczecinie. O ich istnieniu przypominają przewodniczka miejska Joanna Olszowska i aktywistka miejska Sabiną Wacławczyk, które stworzyły mapę mozaik szczecińskich i organizują spacery ich śladami. Więcej informacji można znaleźć na facebookowym profilu Mozaiki szczecińskie.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać jeszcze więcej kolorowych mozaik?