Mozaika Czytelnia w centrum Szczecina

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Mozaika ozdobiła garaż przy ul. Mazowieckiej

To nie garaż... to czytelnia! Wyjątkowa mozaika w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-03 10:05

W czasach PRL były bardzo popularne, obecnie przeżywają swój renesans. Mowa o mozaikach, które po latach niełaski wracają do przestrzeni Szczecina, dodając odrobiny koloru w mało atrakcyjnych miejscach. W samym centrum Szczecina, w jednej z bocznych ulic powstało kolejne dzieło z fragmentów ceramicznych płytek. Jego odsłonięcie miało miejsce w ostatnich dniach 2021 roku.

Na ścianie garażu przy ul. Mazowieckiej pojawiła się kolorowa mozaika pod tytułem "Czytelnia". Jej nazwa nie jest przypadkowa. Gospodarz garażu, na którym powstała, zajmuje się handlem starymi książkami, dając im nowe życie. Nowe życie otrzymały również potłuczone ceramiczne płytki, które złożyły się w kolorowe dzieło, które ozdobiło ścianę niezbyt urodziwego garażu.

Mozaika powstała z inicjatywy stowarzyszenia "Oswajanie sztuki", w ramach projektu „Oswajanie Śródmieścia". Zaprojektowała ją Ada Krawczak, natomiast w wykonaniu pomogli uczestnicy specjalnie zorganizowanych warsztatów mozaikowych.

Wcześniej, w ramach tego samego projektu, w kilku punktach Szczecina powstały również inne mozaiki. Można je podziwiać m.in. nieopodal dawnego kina "Kosmos", na podwórku przy ul. Bałuki i na Turzynie, przy ul. Pułaskiego.

Czytaj więcej: Piękna mozaika na brzydkim podwórku. Wyjątkowe dzieło sztuki w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

W przestrzeni miasta można również znaleźć wiele mozaik, które powstały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Część z nich jest ukryta we wnętrzach budynków użyteczności publicznej, są też takie, na które można natknąć się podczas spacerów po Szczecinie. O ich istnieniu przypominają przewodniczka miejska Joanna Olszowska i aktywistka miejska Sabiną Wacławczyk, które stworzyły mapę mozaik szczecińskich i organizują spacery ich śladami.

Więcej informacji można znaleźć na facebookowym profilu Mozaiki szczecińskie.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać jeszcze więcej kolorowych mozaik?
To nie garaż... to czytelnia! Wyjątkowa mozaika w centrum Szczecina