3 maja - co to za święto? Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

Konstytucja 3 Maja
Autor: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl / wikipedia.org Konstytucja 3 Maja

3 maja obchodzimy jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce - Święto Konstytucji 3 Maja. Dlaczego jest to święto narodowe i dlaczego ten dzień jest taki ważny dla każdego Polaka, niezależnie od wyznawanego światopoglądu? Co dokładnie wydarzyło się 3 maja. Czym była Konstytucja 3 Maja i dlaczego na stałe zapisała się nie tylko w historii Polski, ale także całego świata? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Czym była Konstytucja 3 Maja?
  2. Święto Konstytucji 3 Maja - od kiedy obchodzimy?

Czym była Konstytucja 3 Maja?

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku. Była nie tylko pierwszą uchwałą zasadniczą w Polsce, ale także jedną z pierwszych na świecie, a dokładniej trzecią - po amerykańskiej i korsykańskiej.

Święto Konstytucji 3 Maja - od kiedy obchodzimy?

Święto Konstytucji 3 Maja zostało ogłoszone zaledwie 2 dni po jej uchwaleniu, czyli 5 maja 1791. Pierwsze obchody odbyły się rok później, w 1792 roku.

W czasie zaborów święto to było zakazane. Za jego obchodzenie groziły surowe kary. Między innymi, w 1892 roku, za złożenie bukietu kwiatów w rocznicę Konstytucji 3 Maja, warszawski nauczyciel Stanisław Moczyński został aresztowany przez rosyjską policję i trafił na trzyletnią zsyłkę do Odessy. Święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone m.in. wśród amerykańskiej Polonii.

Czytaj też: Dzięki niej Szczecin był znany na całym świecie. 40 lat temu spłonęła legendarna "Kaskada" [ZDJĘCIA]

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja znów stał się świętem narodowym i był nim do 1946 roku, gdy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tamtego czasu władze zakazały jego obchodzenia, a w 1951 roku święto zostało zniesione.

Po raz kolejny Święto Konstytucji 3 Maja zostało przywrócone w 1990 roku i jest dniem wolnym od pracy. Od 2007 roku jest to również święto narodowe na Litwie.

Czytaj też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE