Konstytucja 3 Maja

i

Autor: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl / wikipedia.org Konstytucja 3 Maja

3 maja - co to za święto? Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

2021-04-29 16:41

3 maja obchodzimy jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce - Święto Konstytucji 3 Maja. Dlaczego jest to święto narodowe i dlaczego ten dzień jest taki ważny dla każdego Polaka, niezależnie od wyznawanego światopoglądu? Co dokładnie wydarzyło się 3 maja. Czym była Konstytucja 3 Maja i dlaczego na stałe zapisała się nie tylko w historii Polski, ale także całego świata? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Czym była Konstytucja 3 Maja?
  2. Święto Konstytucji 3 Maja - od kiedy obchodzimy?

Czym była Konstytucja 3 Maja?

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku. Była nie tylko pierwszą uchwałą zasadniczą w Polsce, ale także jedną z pierwszych na świecie, a dokładniej trzecią - po amerykańskiej i korsykańskiej.

Święto Konstytucji 3 Maja - od kiedy obchodzimy?

Święto Konstytucji 3 Maja zostało ogłoszone zaledwie 2 dni po jej uchwaleniu, czyli 5 maja 1791. Pierwsze obchody odbyły się rok później, w 1792 roku.

W czasie zaborów święto to było zakazane. Za jego obchodzenie groziły surowe kary. Między innymi, w 1892 roku, za złożenie bukietu kwiatów w rocznicę Konstytucji 3 Maja, warszawski nauczyciel Stanisław Moczyński został aresztowany przez rosyjską policję i trafił na trzyletnią zsyłkę do Odessy. Święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone m.in. wśród amerykańskiej Polonii.

Czytaj też: Dzięki niej Szczecin był znany na całym świecie. 40 lat temu spłonęła legendarna "Kaskada" [ZDJĘCIA]

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja znów stał się świętem narodowym i był nim do 1946 roku, gdy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tamtego czasu władze zakazały jego obchodzenia, a w 1951 roku święto zostało zniesione.

Po raz kolejny Święto Konstytucji 3 Maja zostało przywrócone w 1990 roku i jest dniem wolnym od pracy. Od 2007 roku jest to również święto narodowe na Litwie.

Czytaj też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sprawdź, czy zdasz maturę z historii na poziomie rozszerzonym. To jeden z najtrudniejszych egzaminów!

Pytanie 1 z 10
Który z polityków został I sekretarzem KC PZPR wskutek wydarzeń z grudnia 1970 roku?
Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania