- Wojskowe Centra Rekrutacji z naszego regionu otwierają się na potrzeby rynku. W związku z tym WCRy będą funkcjonować w każdą pierwszą sobotę miesiąca od godziny 8:00 do godziny 14:00 – mówi płk Mariusz Pietraszek, Szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie.
Zmiany te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób, które w tygodniu pracują lub studiują i nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z wojskowymi rekruterami. Pierwsza rekrutacyjna sobota przypada na dzień 4 czerwca 2022 r. Odwiedzający w tym dniu Wojskowe Centra Rekrutacji uzyskają w nich bezpośrednio od rekruterów wszelkie informacje dotyczące na przykład dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, czy też terytorialnej służby wojskowej.
- Rekrutacyjne soboty to nie wszystko. 21 maja wystartowała infolinia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Pod numerem telefonu 800 180 110 kandydat uzyska od rekruterów informacje dotyczące procedur i ścieżki powołania na szkolenie podstawowe i specjalistyczne w ramach tej ochotniczej służby – dodaje kpt. Piotr Prokop, rzecznik prasowy Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie.
- Na infolinię można dzwonić w każdy dzień, także w soboty i niedzielę. Działa od godziny 08:00 do godziny 22:00 – dodaje płk Mariusz Pietraszek.
Wojskowe Centra Rekrutacji to miejsca, gdzie każdy zainteresowany bardzo szybko załatwi niezbędne formalności związane z aplikowaniem do służby w Wojsku Polskim. To jednostki, które skupione są na pozyskiwaniu kandydatów do różnych form służby wojskowej. Powstały po wejściu w życie ustawy o obronie Ojczyzny i zastąpiły dobrze znane starszym pokoleniom Wojskowe Komendy Uzupełnień.
Wojskowe Centra Rekrutacji w województwie zachodniopomorskim
- Szczecin: ul. Kopernika 17A
- Stargard: 11 Listopada 3A
- Świnoujście: ul. Kontradmirała Włodzimierza Steyera 30
- Koszalin: ul. Zwycięstwa 202
- Kołobrzeg: ul. Jedności Narodowej 9
- Szczecinek: ul. Tadeusza Kościuszki 55
Jak wygląda dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?
Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz tej dobrowolnej formy służby będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Warto dodać, że dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.
Czytaj też: To jedno z najstarszych torowisk w Szczecinie. Ten widok wkrótce przejdzie do historii [ZDJĘCIA, WIDEO]