W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas jednak w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 27 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest 9-letnia Wiktoria Kamińska z Goleniowa.
- Mamo, dlaczego to ja muszę być taka chora i brać tak dużo tabletek? - to słowa, jakie dziewczynka skierowała do rodziców gdy dowiedziała się, że cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną.
Wiktoria ma wiele marzeń i pasji, spośród których największą jest zostanie zawodowym kucharzem i posiadanie własnej restauracji. Oprócz tego uwielbia zabawy z siostrą i koleżankami. Wiktoria w tegoroczne wakacje wyczekiwała rodzinnego wyjazdu w Tatry. Niestety pod koniec sierpnia ona i jej rodzina przeżyli szok gdy usłyszeli diagnozę - ostra białaczka limfoblastyczna. Choroba zaatakowała nagle. Codzienne życie Wiktorii przeniosło się na szpitalną salę, a koleżanki musiał zastąpić ukochany pluszak Króliś.
Wiktoria obecnie poddawana jest wyczerpującej chemioterapii, po której konieczny będzie przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Największym marzeniem całej rodziny i przyjaciół Wiktorii jest wygranie z chorobą. Życie to piękny dar! Rejestrując się jako Dawca szpiku i komórek macierzystych możesz uratować życie osobie chorej na nowotwór krwi.
Lekarstwem dla Wiktorii jest przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych. Szansą na znalezienie Dawcy dla Wiktorii i Innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia.
Miejsce akcji:
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w dwóch miejscach. W sobotę i niedzielę, w godz. 10.00-20.00 będzie można zarejestrować się w centrum handlowym "Mini Park" przy ul. Dworcowej 9. W niedzielę, w godz. 10.00-16.00 akcja będzie także prowadzona w Goleniowskim Domu Kultury przy ul. Słowackiego 1.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Fundacja DKMS Polska pokrywa koszt rejestracji potencjalnego Dawcy, który wynosi obecnie 180 zł. Aby wesprzeć finansowo Fundację i pomóc jej pokryć częściowo koszty rejestracji dawców zarejestrowanych na tych akcjach można przekazać darowiznę na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.