W lasach rozpoczęło się rykowisko jeleni

i

Autor: David Selbert / CC0 / pexels.com W lasach rozpoczęło się rykowisko jeleni

Niesamowite!

Zobaczenie tego graniczy z cudem, ale już sam dźwięk przyprawia o dreszcze. Nam udało się to nagrać!

2023-09-26 10:04

We wrześniu rozpoczyna się jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk w polskich lasach. I chociaż zobaczenie go jest niemal niemożliwe, to sam dźwięk, który jest słyszalny z daleka, wywołuje dreszcze. Właśnie trwa rykowisko jeleni.

Podczas okresu godowego jeleni, byki zabiegające o względy samic dumnie prezentują swoje poroże, donośnie rycząc, odstraszając przy tym potencjalnych rywali. Głośny, basowy ryk można usłyszeć z odległości nawet kilku kilometrów. Wyjątkowo spektakularnie brzmi on na terenach górskich, gdzie niesie się po dolinach i odbija się od wzgórz. Byki w ten sposób informują swoich rywali, że to ich teren i łanie, które się na nim znajdują, również należą do nich. Najbardziej liczy się ten, który głośniej ryczy. Niejednokrotnie dochodzi również do bezpośrednich konfrontacji pomiędzy samcami - od mierzenia się wzrokiem do walki polegającej na zderzaniu się porożem.

Jelenie na rykowisku. Głośny ryk robi wrażenie!

Zazwyczaj to niecodzienne widowisko można podziwiać po zachodzie słońca. Zaczyna się od pojedynczych cichych pomruków, a następnie, z każdą chwilą przybiera na sile. Głośne dźwięki niosą się w ciemnościach z różnych stron i robią ogromne wrażenie na obserwujących. Głośne ryczenie trwa często aż do świtu.

Rykowisko zaczyna się we wrześniu, gdy temperatura w lasach spada i trwa zwykle do października. Po zakończeniu godów następuje oczekiwanie na efekt rykowiska. Po trwającej 34 tygodnie ciąży na świat przychodzą młode jelenie.

W Polsce żyje około 300 tysięcy jeleni. Najwięcej przedstawicieli tego gatunku występuje na Pomorzu Zachodnim.

Czy potrafisz prawidłowo określić płeć zwierząt?

Pytanie 1 z 10
Samica psa to:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany